Paweł Mucha podkreślił w Polskim Radiu, że strona polska i amerykańska rozmawiają o zwiększeniu obecności sił amerykańskich w Polsce. Dodał, że to będzie jeden z głównych tematów rozmowy podczas czerwcowego spotkania prezydentów Polski i USA: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu.

Prezydencki minister wskazał, że obecnie między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest "świetna współpraca polityczna i militarna" i nasz kraj odnosi również korzyści gospodarcze.

Ten sojusz polsko-amerykański jest bardzo mocny, a najlepszym tego potwierdzeniem jest to, że nikt tak często się nie spotykał - jeżeli chodzi o przywództwo polsko-amerykańskie - jak prezydent Andrzej Duda z kolejnym prezydentami Stanów Zjednoczonych, a w szczególności z prezydentem Trumpem

- mówił.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta pytany, czy jedną z inwestycji - która może być zrealizowana w Polsce przy pomocy amerykańskiej - może być elektrownia atomowa.

To jest obszar, który jest jeszcze obszarem decyzji i analiz, jeśli chodzi o naszą politykę też wewnętrzną. Według mojej wiedzy to nie jest agenda bezpośrednio rozmów w Stanach Zjednoczonych

 - powiedział.

Podkreślił też, że prezydent będzie też w Stanach Zjednoczonych "swoistym emisariuszem inicjatywy Trójmorza".

Będzie prowadził rozmowy na najwyższym szczeblu - z prezydentem Trumpem

 - dodał.

12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencka Donaldem Trumpem i Melanią Trump. Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu prezydentów: Dudy i Trumpa. Poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.