Obchody rozpocznie o godz. 9. rano msza święta w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela; uroczyste posiedzenie Senatu zostanie rozpoczęte o godz. 11.30 i podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski - odbędzie się na Sali Kolumnowej Sejmu.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałkowie Sejmu: Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski.

Jak podkreślił marszałek Senatu, zaproszenia na uroczystość otrzymali wszyscy senatorowie poprzedniej kadencji oraz byli prezydenci.

Według marszałka Karczewskiego, wystąpienia polityków będą zawierały wspomnienia z 4 czerwca 1989 r. - Też pewnie w naszych wystąpieniach znajdą się jakieś elementy dotyczące oceny sytuacji bieżącej, ale również i przyszłości - dodał marszałek Senatu. - To spotkanie organizujemy w Sali Kolumnowej, więc nie mogliśmy zaprosić wszystkich, choć chcemy być ze wszystkimi, chcemy się łączyć ze wszystkimi - podkreślił marszałek.

Po południu w Senacie odbędzie się prezentacja znaczka pocztowego emitowanego przez Pocztę Polską z okazji 30-lecia odrodzenia Senatu.

Na wtorkowy wieczór - jak mówił marszałek Senatu - zaplanowano uroczysty koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku”, który będzie transmitowany na żywo z sali obrad Senatu.

Polityk zapowiedział też, że w kolejnych dniach obchodów odbędzie się gra miejska, organizowana przez Kancelarię Senatu i Muzeum Historii Polski, która „przeniesie graczy do Warszawy roku 1989”. Uczestnicy gry, jak mówił marszałek, wcielą się w wyborców, będą poznawać kandydatów na senatorów. Jak podkreślał Karczewski, intencją organizatorów gry jest trafienie do warszawiaków i do turystów.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych przemian w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.