Dziś w Rzeszowie Błaszczak uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań poza granicami Kraju. W ich trakcie minister wręczył Szablę Honorową Wojska Polskiego płk. Grzegorzowi Kaliciakowi dowódcy obrony ratusza w Karbali w 2004 roku. Aktualnie płk. Kaliciak jest dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Błaszczak przypomniał, że w ubiegły wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o weteranach. - Projekt nowelizacji, który został uzgodniony ze środowiskiem weteranów znacząco rozszerza zakres wparcia, jakiego udziela państwo polskie wobec swoich żołnierzy – mówił minister obrony narodowej.

Zaznaczył, że po nowelizacji "ustawą objęci będą wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu. Nawet od 1 proc.". - Wcześniej takiego wsparcia nie otrzymywali – zauważył.

Według ministra, "zwiększy się zakres wsparcia, jeśli chodzi o leczenie".

- I to nie tylko leczenie urazów nabytych podczas misji, ale opieką otoczeni zostaną weterani również, jeśli chodzi o inne urazy, czy choroby. W projekcie znowelizowanej ustawy zagwarantowana jest pełna opieka lekarska

podkreślił.

Zgodnie z projektem nowelizacji ma powstać Centrum Leczenia Weteranów. - Zapewniamy pełną opiekę, nawet ponad limity Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta opieka będzie finansowana z budżetu ministerstwa obrony narodowej – wyjaśnił.

Zadowolenie z podjęcia prac nad nowelizacją ustawy wyraził w liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. - "Liczę, że nowe regulacje zostaną przez Sejm przyjęte i szybko złożone do mojego podpisu" – napisał prezydent RP.