Miejscowość położona jest na wschodnim brzegu Dziwny i posiada unikalny średniowieczny układ zabudowy. Do ciekawych zabytków należy romańsko-gotycka konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyny. We wnętrzu zachowały się romańskie malowidła, portale do zakrystii, późnogotycki tryptyk i wiele innych elementów. Nieopodal katedry znajduje się pałac biskupi z pięknym, ozdobnym szczytem. Budowlą dominującą na rynku jest gotycki ratusz z podcieniem. W jego ścianę wmurowana jest kuna – średniowieczne narzędzie tortur. W mieście zachowały się także średniowieczne obwarowania – Brama Wolińska i Wieża Piastowska, które dziś są siedzibą Muzeum Kamieni.

Ceglane mury i świątynie, port morski, widoki na zatokę, skarby natury, uzdrowisko oraz sporty wodne – trudno o lepszą propozycję na udany wyjazd. 

Chociaż od Bałtyku miasto dzieli 8 kilometrów, można się tu poczuć jak nad samym morzem. A to dzięki nietuzinkowemu położeniu. Zaledwie 9-tysięczny Kamień Pomorski rozłożył się na Pobrzeżu Szczecińskim, nad dwiema zatokami Zalewu Kamieńskiego na Dziwnie. Doskonałe warunki naturalne sprawiają, że jest to popularny kierunek dla fanów sportów wodnych, szczególnie żeglarzy, windsurferów i kajakarzy. To także raj wędkarski. Natomiast leczniczy mikroklimat, źródła solanek oraz pokłady torfu czynią z tego miejsca cenione uzdrowisko. Tutejsze sanatoria pomagają zarówno dorosłym jak i dzieciom. Leczy się tu m.in. schorzenia reumatyczne, problemy kardiologiczne, nadciśnienie, choroby neurologiczne czy układu oddechowego. Jednak wielu gości przybywa to przede wszystkim dla zabytkowych budowli i ciekawych atrakcji turystycznych.

Bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Kamienia jest konkatedra NMP i św. Jana Chrzciciela. Jej najstarsze elementy pochodzą z XII wieku. Trójnawowa bazylika kryje wewnątrz kilka perełek. Uwagę przykuwają barokowe, przepiękne organy. W 1945 roku uległy niemal całkowitej dewastacji, jednak udało się je odbudować i dziś zdobią wnętrza świątyni. Poza tym grają na nich wirtuozi podczas słynnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Zdaje się, iż najciekawszą atrakcją Kamienia Pomorskiego pozostaje obecnie zielony labirynt, usytuowany przy obwodnicy miasta. Założyło go małżeństwo ogrodników. Wyjątkową trasę, wyznaczoną przez drzewka iglaste, niełatwo pokonać, bo to największy tego typu obiekt w Polsce. Co więcej, założyciele planują rozbudowę (a właściwie rozrost) labiryntu, by stał się największym na kontynencie. Lecz już dziś robi niesamowite wrażenie. No i można się w nim zagubić nie tylko w sezonie, ale nawet zimą (o ile, rzecz jasna, warunki na to pozwalają). 
Wszystkie atrakcje dostępne są w obrębie jednego miasta.