Kazimierz Dolny był zwany małym Gdańskiem. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej scenerii w samym środku Kazimierskiego Parku Narodowego. Zaliczane jest do  jednych z największych polskich zabytków i określane mianem „perły polskiego renesansu”. 
Historia miasteczka sięga XI wieku kiedy to istniała w tym miejscu osada należąca do zakonu Benedyktów. Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom, które to na cześć darczyńcy nazwały ja Kazimierzem.

Przymiotnik „Dolny” zastał później dodany w celu odróżnienia miejscowości od Kazimierza założonego pod Krakowem. W XIV wieku osada otrzymała prawa miejskie i od tej pory rozpoczął się intensywny rozwój tego miasta. Kazimierz Dolny przez kolejne stulecia stał się ośrodkiem handlu głównie zbożem, które płynęło stąd aż do Gdańska.

Od początku XX wieku miasto zaczęło się rozwijać jako ośrodek letniskowy dla turystów i pozostaje nim do dnia dzisiejszego. Dzisiaj miasto stanowi zespół urbanistyczno – krajobrazowy z zachowanym układem ośrodka handlu. Zabytkowa architektura miasta sprawia, że można tu zwiedzać liczne zabytki m.in. ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, i zamku dolnego, zabytkowe kamienice, oraz Barokowy Zespół Klasztoru Reformatów. Turystów przyciąga też położenie architektoniczne miasta. Okolice Kazimierza Dolnego przecinają bowiem setki wąwozów, których długość na powierzchni hektara sięga kilkunastu kilometrów.

Najsłynniejszy z nich o nazwie „Korzeniowy Dół” jest ulubionym miejscem spacerów turystów i mieszkańców. Panoramę miasteczka możemy podziwiać po wspięciu się po licznych kamiennych schodach na Górę Trzech Krzyży. Góra ta to jedno z najpopularniejszych miejsc w Kazimierzu skąd można podziwiać panoramę miasta, Wisły oraz zobaczyć położony na drugim brzegu rzeki zamek w Janowcu.