W trakcie pięciu festiwalowych dni odbędzie się ponad 20 wydarzeń - wśród nich sesja krytycznoliteracka, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, a także czytanie wierszy i warsztaty dla uczniów oraz studentów.

Jak wyjaśnił kurator wydarzenia prof. Piotr Śliwiński, w trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 Poznań Poetów poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia "bruLionu" oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem festiwalu będzie więc pytanie o młodość: "Młodość ocalona? Młodość ocalająca?".

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. dwudniowe seminarium krytycznoliterackie "Nowe i (za)wracające - w poezji dzisiejszej" poświęcone zjawiskom najnowszym w liryce polskiej. Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych: "Poezja po szkole nowojorskiej", "Tłumaczenie kobiet", "Jak być młodym poetą/ młodą poetką i po co?".

W trakcie festiwalu po raz piąty zostanie przyznana Poznańska Nagroda Literacka, która wręczana jest w dwóch kategoriach: im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy poetyckie: Konkurs im. Klemensa Janickiego - na książkę poetycką, oraz konkurs "Sztuka kochania wiersza" - konkurs na interpretację wiersza Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Pięciodniowe wydarzenie zakończą 3. Mistrzostwa Polski Slamerów.

Kierownik zespołu ds. literatury CK Zamek Joanna Przygońska podkreśliła, że w trakcie festiwalu "warto zwrócić uwagę na spotkanie z młodymi poetami - "Wieczór debiutów", przedpremierową prezentację wspólnego poematu Marcina Barana i Marcina Sendeckiego - "3 kwadranse wiersza", "Koniec wakacji", spotkanie z wybitnymi poetkami; Barbarą Klicką, Klarą Nowakowską, Martą Eloy Cichocką, Joanną Roszak, oraz na spotkanie z gośćmi z zagranicy, którymi będą: Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Van hee z Belgii oraz Ariko Kato z Japonii".

Z kolei w ramach wieczoru "Pod pozorem prozy", festiwalowa publiczność będzie mogła się spotkać z Dorotą Masłowską, Markiem Bieńczykiem i Andrzejem Stasiukiem. W tym roku Poznań Poetów jest festiwalem partnerskim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Jak poinformowali organizatorzy, ze względu na brak dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku wstęp na festiwalowe wydarzenia jest płatny; cena karnetu wynosi 10 zł. Z opłaty zwolnieni są uczniowie i studenci. Tegoroczny Festiwal potrwa do 18 maja.