Wcześniej lider PO Grzegorz Schetyna przedstawił założenia proponowanych zmian w prawie w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii. Zmiany te zakładają: likwidację przedawnień przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych oraz możliwość powołania przez RPD specjalnego zespołu prokuratorskiego.

Posłowie PO-KO na konferencji prasowej pytali prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, czy jego partia poprze ich propozycje.

Beata Mazurek pytana o tę sprawę odpowiedziała, że prezes PiS zapowiadał twardą walkę z pedofilią.

Jutro poznamy konkrety przedstawione przez rząd

- oświadczyła.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, Jarosław Kaczyński mówił m.in. że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane "dużo surowiej niż obecnie".

Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: "w zawiasach" czyli w ogóle. Otóż nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia

 - powiedział.

Obecnie uznawane karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę podwyższenie tego progu.

Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym

- powiedział.