"Noc Muzeów to wehikuł czasu. W tym dniu wszyscy chcemy być w przestrzeni publicznej, wszyscy chcemy zwiedzać muzea. Chciałoby się, aby tak było na co dzień" – podkreślił zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk.

Poinformował, że w ramach poprzedniej edycji Nocy Muzeów zorganizowano 200 wydarzeń. Wzięło w nich udział 71 tys. osób. W tym roku będzie 250 wydarzeń. "Ile osób weźmie w nich udział, dowiemy się w przyszłą sobotę" – powiedział.

W tym roku do akcji włączy się ok. 60 instytucji. Jedną z nich będzie Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zaprasza ono poznaniaków m.in. do udziału w medytacyjnym flash mobie i do zwiedzenia wystawy "Choroba jako źródło sztuki".

Marzena Prusińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu, poinformowała, że kuratorzy muzeum, zainspirowani wystawą, pokażą XVI– i XVII-wieczne graffiti. "Jeden z tytułów prelekcji jest intrygujący, bo będzie opowiadał o usuwaniu kamienia głupoty. Zapraszamy też do naszych oddziałów. W Muzeum Etnograficznym będziemy np. pokazywać kulturę bambrów" – powiedziała Prusińska.

Atrakcje przygotowało także Muzeum Archeologiczne, w którym zawitają Jaćwingowie – średniowieczni wojownicy żyjący w północno-wschodniej Polsce. W programie znalazły się m.in. pokazy walk czy zwiedzanie w ciemności. Z kolei w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci czekać będą wykłady o dawnych fortyfikacjach.

Swoje propozycje przygotował także m.in. Trakt Królewsko-Cesarski i Instytut Zachodni, gdzie pokazywane będą zdjęcia z czasów II wojny światowej i dawne plakaty propagandowe. Z kolei w Bibliotece Raczyńskich prezentowane będą zabytkowe księgozbiory, w tym utwór literacki Mikołaja Kopernika. Ofertę przygotowały również inne biblioteczne placówki: Muzeum Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny i Pracownia-Muzeum Kraszewskiego.

Specjalne wydarzenia przygotowało również Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. W trakcie Nocy Muzeów będzie można spotkać się z uczestnikami Poznańskiego Czerwca '56, a na Krzyżownikach zwiedzić schron przeciwatomowy przy ul. Słupskiej.

Można będzie założyć strój obrony cywilnej i zobaczyć, jak człowiek czuł się wobec potencjalnego zagrożenia atakiem nuklearnym 

– podkreślił dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego ubarwią ułani. Będzie można zwiedzić tam wystawę przygotowaną na setną rocznicę odzyskania niepodległości i zobaczyć film w minikinie. Zapraszamy także do Muzeum Uzbrojenia. Do największych naszych eksponatów będzie można wsiąść, ale trzeba przyjść odpowiednio wcześnie, bo z doświadczenia wiemy, że będzie duża kolejka 

– wskazał Łęcki.

W tym roku, po raz pierwszy, w organizację Nocy Muzeów włączy się również wielkopolska policja. W sobotę funkcjonariusze otworzą przed zainteresowanymi drzwi policyjnego muzeum przy ul. Taborowej.

"Miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć historyczne eksponaty. Jednym z ciekawszych jest tajemnicza skrzynia z różnego rodzaju akcesoriami, np. maczugami, dzięki którym rozstrzygano kiedyś różnego rodzaju sąsiedzkie spory" – mówił rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Przed muzeum pojawi się ekspozycja współczesnego sprzętu, które pozwala nam skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. Pokażemy nasz najnowszy nabytek – robot pirotechniczny, który jest na wyposażeniu jednostki antyterrorystycznej i służy do wożenia niebezpiecznych przedmiotów, a także naszego drona i skaner 3D. Na koniec będzie można zjeść pyszną gorącą grochówkę 

– dodał Borowiak.

Osoby chcące dowiedzieć się, jak kiedyś leczono, mogą z kolei odwiedzić Muzeum Farmacji, gdzie czekać będą na nich eksponaty związane z aptekarstwem oraz wykłady, m.in. o "krwiopijcach", czyli pijawkach i innych zwierzętach wykorzystywanych w terapiach medycznych. Ci, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat fizyki i astronomii, mogą odwiedzić siedzibę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie na odwiedzających czekać będą eksperymenty oraz oryginalne zbiory m.in. Heweliusza.