Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał początki ruchu na rzecz sportu niepełnosprawnych na świecie oraz w Polsce. Podkreślił rolę działalności niemieckiego lekarza żydowskiego pochodzenia Ludwiga Guttmanna, inicjatora igrzysk paraolimpijskich oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start".

To pokazuje, że wiele można, jeśli się chce i jest się twardym. Państwo są twardzi i pełnią niezwykle ważną rolę. Przynoszą nie tylko sławę Polsce za sprawą sukcesów sportowych, ale przede wszystkim stanowią niezwykły przykład dla innych - tych, którzy są złamani przez życie. A państwo pokazują, że można. To proludzka działalność, za którą w imieniu własnym i całej Rzeczypospolitej Polskiej składam głębokie wyrazy podziękowania i szacunku.

Podczas uroczystości na której towarzyszyła mu małżonka Agata Kornhauser-Duda, Prezydent docenił także osoby, które organizują zawody dla niepełnosprawnych:

Dostrzegacie państwo drugiego człowieka.

Przy tej okazji wręczył cztery odznaczenia państwowe. Założyciele PKPar Zenon Jaszczur i Grażyna Andrzejewska-Sroczyńska, za zasługi dla ruchu paraolimpijskiego, otrzymali - odpowiednio - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Zaległe odznaczenia przyznane za sukcesy z igrzysk paraolimpijskich z 2016 roku odebrali zaś pływaczka Oliwia Jabłońska (Srebrny Krzyż Zasługi) oraz szermierz na wózku Kamil Rząsa (Brązowy Krzyż Zasługi).

Głos zabrał też prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który zwrócił uwagę, że to pierwsza Gala Paraolimpijska w Polsce. Przypomniał, że biało-czerwoni mają na koncie ponad 700 medali paraolimpijskich:

To powód do dumy i motywacja. Postaramy się ten dorobek powiększać.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz minister sportu Witold Bańka. Szef resortu przyznał 10 osobom odznaki za zasługi dla sportu. Nagrodę „Złotego tulipana”, ufundowaną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w uznaniu za wyniki sportowe oraz działalność na rzecz innych osób z niepełnosprawnościami, otrzymał z kolei szermierz Grzegorz Pluta.

Nie był to koniec nagród. Organizatorzy gali uhonorowali bowiem najwybitniejsze postacie ostatnich 20 lat polskiego ruchu paraolimpijskiego. Wyróżniono m.in. 10 sportowców, wśród których byli: tenisistka stołowa Natalia Partyka, lekkoatleta Maciej Lepiato, alpejczyk Igor Sikorski oraz trzykrotny mistrz paraolimpijski w handbike'u Rafał Wilk. Natalia Partyka powiedziała:

Trafiłam do sportu paraolimpijskiego jako mała dziewczynka, a dziś świętujemy 21-lecie PKPar. Na sali jest wiele osób, które otoczyły mnie opieką i były dla mnie motywacją. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w ruchu paraolimpijskim i swoimi medalami dokładać swoją małą cegiełkę. Mam nadzieję, że sport niepełnosprawnych będzie coraz popularniejszy

Spośród trenerów doceniono szkolącą tenisistów stołowych Elżbietę Madejską i zajmującego się lekkoatletami Wojciecha Kikowskiego. W kategorii organizacji sportowej wskazano na Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start", a imprezą 20-lecia zostały zawody Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego".

Pierwsze igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku. Polacy startują w nich od 1972 roku.