Bardzo liczymy na to, iż para przypadnie sobie do gustu i pojawią się młode, które z uwagi na niską liczebność tego gatunku, są bardzo pożądane 

- podkreśliła Magdalena Kowalkowska z płockiego ogrodu zoologicznego. Zaznaczyła przy tym, że hodowla lwiatek złotych to pierwsza taka inicjatywa w historii tej placówki.

Jak wyjaśniła Kowalkowska, para lwiatek złotych, która zamieszkała w płockim zoo to 9-letni samiec, który przyjechał tam z ogrodu w Bristolu oraz 7-letnia samica, która trafiła z ogrodu w Szeged. "+Złotą parę” można już podziwiać w pomieszczeniu wewnętrznym Pawilonu Tamaryn i Marmozet" - dodała. Przyznała, iż lwiatki złote adaptują się jeszcze w nowym miejscu.

Jednakże są w bardzo dobrej kondycji i chyba już się polubiły, bo trzymają się cały czas razem. Samiec chodzi za samicą krok w krok, a raczej skok w skok 

- podkreśliła Kowalkowska.

Przypomniała zarazem, że "lwiatka złota to jeden z najbardziej zagrożonych naczelnych na świecie" - w 1981 r. liczba osobników tego gatunku w naturze nie przekraczała 200; dzięki programom hodowli w ogrodach zoologicznych obecnie liczebność lwiatek utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 1000 osobników.

W warunkach naturalnych lwiatki złote żyją w lasach deszczowych na północny  wschód od Rio de Janeiro w Brazylii. Żywią się głównie owocami, owadami i drobnymi kręgowcami. Niemal całe życie spędzają w koronach drzew, tworząc grupy złożone od 2 do 8 osobników. Samica rodzi zazwyczaj 1-2 młode, którymi opiekują się oboje rodzice.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 8,8 tys. zwierząt z 573 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także ogromne akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.

Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.