Akcja promuje proste działania ekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom i ptakom. Promujemy też zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję 

– powiedział Wojciech Owczarz.

Jak dodał, założenie własnego ogrodu i doglądanie go to doskonały pretekst do rozmów o tym, czym się żywimy, do czego służy nam jedzenie, czym jest wszechobecna konsumpcja, co to jest rolnictwo przemysłowe i w jaki sposób niszczy środowisko naturalne poprzez ograniczanie bioróżnorodności.

Własnoręczne wysianie warzyw, posadzenie drzew i krzewów owocowych pokazuje dzieciom, że pokarm to nie tylko sterylnie zapakowane, krzyczące sztucznymi barwami produkty w supermarketach, ale część świata przyrody, którą możemy wykorzystywać z poszanowaniem jej zasad. Własny ogród owocowo-warzywny może stać się oazą, ale także pracownią naukową w plenerze 

– powiedział Owczarz.

Podkreślił, że akcją „Siejemy słońce” ekolodzy zwracają uwagę na przydomowe ogródki, które powinny stać się bardziej ekologiczne.

Teraz jest moda na "zielone pustynie", starannie przycięte trawniki, jakieś iglaki. Nie jest to przestrzeń przyjazna dla zwierząt, tak ważnych dla nas, jak choćby ptaki. Ogród przyjazny dla nich oznacza mniej owadów, które powodują, że drzewa chorują. W ogrodach należy tworzyć takie enklawy przyjazne dla ptaków czy zapylaczy. To dla nas dobre 

– wyjaśnił.

Ekolog podkreślił, że ogródki, które młodzież założy, podczas wakacji powinny mieć wyznaczonych opiekunów.

Podczas inauguracji akcji we wtorek na bielskim Starym Rynku ekolodzy sadzili z dziećmi z jednej z bielskich szkół podstawowych wyhodowane sadzonki słonecznika do doniczek z recyklingu. Przechodniom rozdawali koperty z nasionami tych kwiatów. „Głównym motywem naszej akcji jest słonecznik – najbardziej słoneczny z naszych kwiatów. To symbol działań ekologicznych. Wiele organizacji ma go w swoim logo. Gdy kwitnie, jest przyjazny dla owadów zapylających. Gdy dojrzewa, daje pożywienie ptakom; pozwala im też na odpoczynek. To jeden z najbardziej radosnych kwiatów” – powiedział prezes Owczarz.

Cały program zostanie podsumowany we wrześniu podczas Święta Słonecznika. W szkołach, które wezmą w nim udział, odbędą się wówczas m.in. barwne pochody, happeningi i wystawy zdjęć.

Fundacja Ekologiczna Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy na temat wpływu zachowań człowieka na otaczające środowisko.