Rośliny strączkowe jedzone były już w epoce kamienia łupanego. Rzymscy żołnierze w trakcie długich wypraw stosowali suszone nasiona roślin strączkowych, jako podstawowe źródło pożywienia, zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na białko i inne składniki odżywcze. W Chinach soja uchodziła za świętą roślinę! 
Na ziemiach polskich fasola pojawia się w XVII wieku, kiedy przywiózł ją do Europy Krzysztof Kolumb.
Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” wymienia liczne zalety roślin strączkowych.

Strączkowce to przede wszystkim świetne źródła białka. Zawierają go w sobie najwięcej ze wszystkich produktów roślinnych, dlatego razem z orzechami są polecane osobom na dietach wegetariańskich. Rośliny te, są też bogatym źródłem potasu, wapnia, żelaza oraz witamin z grupy B. Dostarczają dużo błonnika. 
Szczególnie bogatym źródłem witaminy są kiełki roślin strączkowych zawierają między innymi witamy C, PP, K, E oraz D. Dostarczają też wielu enzymów uczestniczących w trawieniu.
Niestety, często rośliny te są pomijane w diecie przez ich właściwości wzdymające. A przecież mamy na to ogromny wpływ poprzez odpowiednie ich przygotowanie.

Jak przygotowywać rośliny strączkowe?
Podstawową zasadą jest moczenie nasion przez przynajmniej 12 godzin w zimnej wodzie. Robimy to, aby zapoczątkować w roślinie procesy kiełkowania. Ciężkostrawne składniki uważane za antyodżywcze ulegają rozpadowi lub przechodzą do wody, w której się moczą. W trakcie moczenia w roślinie zaczynają działać liczne enzymy, powodujące rozkład niektórych ciężkostrawnych substancji do form o większej przyswajalności (co korzystnie wpływa na proces trawienia białek). Po namoczeniu przelewamy nasze strączkowce wodą i gotujemy je odpowiednio długo na wolnym ogniu. Jest to kolejny niezwykle istotny proces wpływający na strawność. Aby dodatkowo zmniejszyć właściwości wzdymające, można dodać przyprawy, które dobrze się komponują ze smakiem roślin. Strączki zawierają bardzo małe ilości tłuszczów. 

Właściwości strączkowców
Jedną z kluczowych właściwości jest ich wpływ na unormowanie gospodarki cukrowej. Spożycie w posiłku fasoli powoduje mniejszy skok cukru przy kolejnych posiłkach. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób narażonych na cukrzycę i insulinooporność. Regularna konsumpcja strączkowców przyczynia się do spadku masy ciała. Kombinacja produktów białkowych z dużą zawartością błonnika przyczynia się do jeszcze lepszego uczucia sytości. Ponadto strączki nie przeciąża organizmu trudnym do strawienia białkiem, którego metabolizm jest niezwykle kosztowny.

Przepis

Fasolada - najpopularniejsza zupa Grecji
Składniki: fasola biała lub Jaś, cebula, czosnek, marchewka, seler naciowy, dojrzałe pomidory, czarne oliwki, oliwa, cytryna, natka pietruszki, liść laurowy, tymianek, sól morska, pieprz ziarnisty.

Przygotowanie:
Fasolę namoczyć przez noc. Przynajmniej 8 godzin. Odcedzić, zalać świeżą wodą i gotować. Pokroić cebulę, marchewkę, seler, pomidory i tymianek. Rozgnieść  czosnek. Wszystko wraz z ziołami i liściem laurowym wrzucić do garnka z gotującą się fasolą. Na koniec dodać pokrojone oliwki, odrobinę skórki z cytryny oraz posiekaną natkę pietruszki. Danie podać z ćwiartką cytryny.

Uwagi: Zupę posolić dopiero przed podaniem. Dzięki temu fasola szybciej się ugotuje  i nie będzie twarda. Seler można dodać pod koniec, aby był jeszcze jędrny przy podaniu.