Decyzję tę podjęto podczas wtorkowego posiedzenia rządowej komisji pod przewodnictwem premiera Sauliusa Skvernelisa.

Postanowiono uwzględnić zalecenia litewskich historyków i nazwiska powstańców, wśród których są przywódcy zrywu narodowego Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, zapisać na tablicach pamiątkowych w trzech językach. Uroczystości pogrzebowe są przygotowywane w ścisłej współpracy ze stroną polską, a do udziału w nich zamierza się zaprosić też państwową delegację Białorusi. Polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Andrzej Duda bądź premier Mateusz Morawiecki

– czytamy w komunikacie kancelarii rządu.

W ramach programu towarzyszącego jesienią na Litwie po raz pierwszy będą prezentowane rysunki Artura Grottgera z cyklu Lithuania, przechowywane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Odbędzie się konferencja naukowa na temat powstania z udziałem historyków z Litwy, Polski i Białorusi; przygotowywana jest wystawa na temat prowadzonych prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej, podczas których odnaleziono szczątki powstańców; ukaże się też publikacja prezentująca wyniki badań szczątków.

W 2017 r. na Górze Zamkowej znaleziono szczątki 17 osób. Okazało się, że należą one do powstańców straconych na wileńskim placu Łukiskim i pogrzebanych przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta. W ubiegłym roku, podczas dalszych prac, na górze odnaleziono szczątki kolejnych trzech powstańców. Według historycznych źródeł na Górze Zamkowej zostało pogrzebanych 21 osób. Nie udało się na razie odnaleźć szczątków księdza Stanisława Iszory; poszukiwania zostaną wznowione w maju.