To trzecia debata z cyklu "Medyczna racja stanu", zainicjowana dwa lata temu przez Polską Unię Onkologii, Instytut Studiów Politycznych i agencję Green Communication, nad którą patronat honorowy objął ks. kardynał Kazimierz Nycz i Polska Agencja Prasowa.

Kardynał Nycz w odtworzonym podczas debaty zapisie wideo podkreślił, że w polskiej racji stanu bardzo ważnym fragmentem jest medyczna racja stanu. - Trzeba uwierzyć, że to ważna dziedzina, każdy człowiek będzie potrzebował pomocy – podkreślił.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonywał, że zdrowie jest priorytetem rządu, o czym świadczy wzrost tempa nakładów na ochronę zdrowia, co "jest ewenementem w budżecie państwa". "Nie ma drugiego obszaru – powiedział – w zakresie obronności, edukacji, budowy dróg czy gospodarki morskiej, gdzie rośną one szybciej niż PKB".

Z danych przedstawionych przez szefa resortu zdrowia podczas spotkania z udziałem ekspertów różnych dziedzin medycyny oraz ochrony zdrowia, wynika, że nakłady na opiekę medyczną per capita w 2019 r. wzrosną do 2,5 tys. zł, podczas gdy w 2015 r. nie przekraczały 2 tys. zł.

- Najważniejsze jest tempo wzrostu nakładów, a nie metoda liczenia, ile przeznacza się na służbę zdrowia, ile przeznaczamy pieniędzy jako państwo – przekonywał Szumowski.

- W latach 2016-2019 dodatkowo pojawiło się blisko 23 mld zł, wynikające ze wzrostu nakładów, z lepszej koniunktury gospodarczej, większej składki zdrowotnej. To ogromny plus, nie tylko dla ministra zdrowia, ale przede wszystkim dla pacjentów, w postaci dodatkowych świadczeń i leków – mówił.

Minister zdrowia zapowiedział, że do 2025 r. suma środków na opiekę medyczną wzrośnie o 60 mld w porównaniu do 2020 r. - To gigantyczna ilość pieniędzy, to dwie trzecie budżetu Narodowego Fundusz Zdrowia w 2019 r., który wzrośnie do 97-98 mld zł – komentował.

Dodał, że nie wszystkie pieniądze przeznaczone zostaną na świadczenia medyczne. Część z nich pójdzie na płace. - Trzeba pamiętać, że wzrosną koszty personelu medycznego, funkcjonowania służby zdrowia, terapii i leków – podkreślił.