W Camp Butmir w Bośni i Hercegowinie odbyło się dziś spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z żołnierzami XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR.

Spotkanie było okazją do podziękowania polskim żołnierzom za ich codzienną służbę i profesjonalną współpracę z innymi żołnierzami na arenie międzynarodowej. 

Stanowicie niewątpliwie bardzo ważny kapitał, jakim Polska dysponuje. Udowadniacie, że żołnierze Wojska Polskiego, ale co za tym idzie, cała Polska jest bardzo poważnym członkiem społeczności międzynarodowej. Zarówno Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również Unii Europejskiej

— powiedział szef MON.

Słowa podziękowania za służbę oraz profesjonalizm skierował także prezydent Andrzej Duda.

Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu, na której wciąż jest tyle pozostałości tamtego konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj, także dzięki państwa służbie, jest spokój, ludzie mogą normalnie żyć  

– powiedział prezydent. Dodał, że misja, choć doradczo-szkoleniowa, ma także znaczenie dla stabilności, a Polacy cieszą się uznaniem mieszkańców.

Podczas uroczystości prezydent A. Duda wręczył żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego medale „Za Długoletnią Służbę”. Szef MON wyróżnił pięciu żołnierzy PKW EUFOR medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi , prezydent Duda i minister Błaszczak, złożyli żołnierzom oraz ich rodzinom świąteczne życzenia. 

Przyjmijcie życzenia wszelkiej pomyślności, spokoju w czasie tych świąt. Przyjmijcie życzenia błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. (...) Na ręce żołnierzy PKW EUFOR składam życzenia dla wszystkich żołnierzy, którzy te święta spędzą m. in. W Iraku, Afganistanie i Kosowie

—  powiedział szef MON podczas wielkanocnego spotkania, które odbyło się w Camp Butmir.

W trakcie wizyty polska delegacja złożyła kwiaty w tzw. Parku Pamięci, miejscu pamięci żołnierzy poległych w operacji wojskowej w Bośni i Hercegowinie.

Minister Mariusz Błaszczak uczestniczył także w poniedziałek w spotkaniu prezydenta A. Dudy z przedstawicielami Prezydium Bośni i Hercegowiny w Sarajewie.