Sosny rosną zarówno na skrajnie suchych glebach np. piaskach wydmowych, jak i również na terenach bagiennych.

Charakterystyczne cechy sosny: wysokość: 25-40 m; igły ciemnozielone (5-7cm) z wierzchu, po wew. stronie szarozielone, wyrastają po dwie na krótkopędach, sztywne, skręcone, ostro zakończone, pozostają na pędzie do 3 lat; kwiaty jednopłciowe, męskie kwiaty
są żółte i zebrane w jajowate kotki u nasady tegorocznych pędów, żeńskie kwiaty mają postać czerwonawych szyszeczek; szyszki, jajowato-stożkowate, niedojrzałe zielone, dojrzałe szarobrązowe; kora, w wyższej partii pnia pomarańczowo-szara, w dolnej części szaro- brązowa i grubo spękana.

Najkorzystniejsze warunki do rozwoju sosna  znajduje na glebach głębokich, luźnych i świeżych, gdzie osiąga najokazalsze rozmiary i najlepszy wygląd. Jest gatunkiem światłożądnym, co oznacza, że do wzrostu wymaga dużego dostępu światła. Rośnie bardzo szybko, szczególnie w pierwszym dziesięcioleciu. Ponadto cechuje ją znaczna odporność na przymrozki i upały.

Gatunki sosen rosnących w Polsce
W Polsce rośnie również sosna czarna i wejmutka, a w górach limba. Sosnę wejmutkę rozpoznajemy po tym, że z jej krótkopędów wyrasta aż po 5 igieł, które są cienkie, wiotkie i długie (8-12 cm). Limba jako gatunek górski występuje w Alpach i Karpatach, jej igły wyrastają tak jak u wejmutki po pięć na krótkopędach, ale ich długość jest mniejsza (ok. 8 cm) są gęste, proste, a od wewnątrz posiadają niebiesko-białą barwę. Najokazalsze limby rosną w Polsce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zlokalizowane są nad Morskim Okiem, gdzie najgrubsza z nich osiąga 211 cm w obwodzie. Sosna czarna wykształca igły, które wyrastają po dwie z krótkopędów, mają czarnozieloną barwę, są bardzo grube i sztywne.

Drewno sosny zwyczajnej jest podstawowym surowcem na polskim rynku drzewnym. Najlepsze właściwości pod względem technicznym posiada drewno ze ściętych drzew w wieku 80-120 lat. Charakteryzuje się dobrą wytrzymałością i sprężystością, jednocześnie jest miękkie oraz łatwe w obróbce, co sprawia, że jest szeroko wykorzystywane, szczególnie w meblarstwie i budownictwie. Drewno sosny przeznaczane jest na konstrukcje domów, stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, meble oraz do produkcji papieru.