Podczas uroczystości, która odbyła się w ciechanowskich koszarach dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Andrzej Wasielewski powiedział do żołnierzy, że przysięga jest powodem do dumy.

"By nosić mundur trzeba go kochać i szanować"

- zaznaczył płk Wasielewski.

Swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju. Od dziś będziecie mieć realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa Polski

– mówił do żołnierzy płk Wasielewski. Dodał, że szkolenie, które właśnie zakończyli, jest początkiem całego cyklu szkoleniowego, który potrwa trzy lata.

Płk Andrzej Wasielewski powiedział, że obecnie rozwinięte są już wszystkie cztery bataliony działające w ramach 5MBOT.

Aktualnie mamy skompletowanie na poziomie 50-70 proc. Dlatego przed nami jeszcze długa droga przy naborze"

- przyznał płk Wasielewski.

Jednocześnie dowódca powiedział, że nie ma obaw związanych z brakiem ochotników do służby.

Nie mamy żadnych problemów w naborze żołnierzy. Jest wielu chętnych z rejonu Warszawy, z Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Zegrza. Podstawowe kryterium dla młodych ludzi, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, to łatwość dojazdu do jednostki na szkolenie

- powiedział płk Wasielewski.

Najbardziej rozwiniętym pod względem wyposażenia w sprzęt i ukompletowanie jest 53. Batalion Lekkiej Piechoty w Siedlcach, który w tym roku wszedł w etap szkoleń specjalistycznych. W siedleckim batalionie służy blisko pół tysiąca żołnierzy.

W działającym od kwietnia br. 54. Batalionie Lekkiej Piechoty w Zegrzu Południowym służy obecnie niespełna 200 żołnierzy. Zdaniem Wasielewskiego "terytorialsi" z Zegrza mają na tle całej brygady najlepsze warunki szkoleniowe. Dowódca przyznał, że w planach WOT jest także budowa strzelnicy w Komorowie, gdzie działa 52. Batalion Lekkiej Piechoty.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej działa od dwóch lat. Powstała w ramach drugiego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Patronem brygady jest st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps "Rój". Jest jedną z dwóch brygad Obrony Terytorialnej na terenie województwa mazowieckiego. Obecnie w jej szeregach służy 1,8 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych.