"Żaden inny bank w Polsce nie oferuje tej możliwości otwierania konta za pomocą aplikacji. To jest proces, który będzie działał we wszystkich systemach, 24 godziny na dobę. Jest to super bezpieczne, z naszego punktu widzenia i z punktu widzenia klienta - rozwiązanie przełomowe"

- powiedział prezes Pekao Michał Krupiński na spotkaniu z dziennikarzami.

Wyjaśniono, że od momentu uruchomienia tej usługi, 25 proc. kont założono poza godzinami otwarcia oddziałów.

Bank wprowadził też nowy model dystrybucji terminali płatniczych dla przedsiębiorców. Mogą oni odebrać terminal w oddziale zaraz po podpisaniu umowy z bankiem. "Klient dostaje następnie SMS z kodem aktywacyjnym, który pozwala na aktywację urządzenia i rozpoczęcie akceptacji płatności za pomocą terminala" - przekazał bank. Do tej pory przedsiębiorca po podpisaniu umowy czekał kilka dni na wizytę serwisanta i instalację urządzenia.

Pekao wprowadziło również wypłaty zbliżeniowe w bankomatach za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji PeoPay. "Dodatkowo użytkownicy bankowości mobilnej banku nie muszą już przepisywać kodu otrzymanego SMS-em, aby zatwierdzić transakcje w bankowości internetowej. Od teraz autoryzacja jest dokonywana bezpośrednio w aplikacji bankowości mobilnej" - przekazał bank.

"W ramach kanałów cyfrowych rośniemy kilkadziesiąt procent, a w aplikacji mobilnej to są wzrosty 50-60 proc. rok do roku. Będziemy jeszcze więcej inwestować w aplikację mobilną"

- zapowiedział Krupiński.

Zaznaczył jednocześnie, że wszystkie zmiany, jakie wprowadza bank - "nowości, innowacje i produkty - mają swoje odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach".

Prezes Krupiński mówił, że bank utrzymuje w tym roku silne trendy sprzedażowe i podtrzymuje cele ze strategii do 2020 r. "Mieliśmy bardzo silne przyspieszenie w 2018 r. i utrzymujemy bardzo silne trendy w tym roku" - wskazał. Dodał też, że Pekao "nie rozważa celów akwizycyjnych ani w Polsce, ani za granicą".

W 2018 r. bank odnotował dwucyfrową dynamikę wzrostu dochodów w kluczowych produktach - m.in. w złotowych kredytach hipotecznych oraz pożyczkach konsumenckich.

W strategii do 2020 r. bank zakładał wzrost zysku netto do ponad 3 mld zł, osiągnięcie wskaźnika ROE na poziomie 14 proc. (12,5 proc. przy założeniu braku wzrostu stóp procentowych) i spadek wskaźnika kosztów do dochodów do poniżej 40 proc. Bank liczył, że koszty ryzyka nie będą wyższe niż około 50 pb.

Zysk netto grupy Pekao w 2018 r. wyniósł 2,29 mld zł. Wskaźnik ROE wynosi 10,2 proc., a koszty ryzyka spadły w 2018 r. o 2 pb do 38 pkt. procentowych.

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r. Obsługuje ponad 5 milionów klientów - m.in. co drugą polską firmę. Od 1998 r. bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego akcje znajdują się w indeksie WIG20.