Poniedziałek upłynął zmotoryzowanym na formalnym sprawdzeniu kompani piechoty, która już za niespełna trzy miesiące będzie tworzyć trzon PKW Rumunia. Pododdział, z którego w znakomitej większości pochodzą żołnierze to zaprawiony w szkoleniu i realizacji tego typu zadań 7. Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich.  Po uzyskaniu przepustki do ćwiczenia, czyli spełnieniu wszelki formalnych warunków, kompania wyruszała na obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie, gdzie realizowała szereg zadań taktycznych. W trakcie ćwiczenia Lis-19 strzelcy konni w pełni wykorzystali walory i różnorodność wędrzyńskiego poligonu, wykonując zadania w terenie lesistym, zurbanizowanym oraz na dużych otwartych przestrzeniach - podaje oficjalny portal 17. WBZ. 

Od środy "Lis" przemieścił się w okolice pasa taktycznego, gdzie główny nacisk położono na realizacje zadań ogniowych w ramach najważniejszego sprawdzianu kompanii tj. kierowania ogniem w obronie w dzień oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Zmotoryzowani także i to zadania wykonali z bardzo dobrym rezultatem, mimo że pododdział tworzy wielu młodych żołnierzy - czytamy. 

Ćwiczenie Lis-19 certyfikujące kompanię manewrową V zmiany PKW Rumunia jest ostatnim sprawdzianem przed certyfikacją narodową prowadzoną już przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.