W dwudniowym spotkaniu zorganizowanym w 70. rocznicę powstania NATO wezmą udział szefowie MSZ 29 państw członkowskich NATO, w tym minister Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji do Waszyngtonu udał się z Nowego Jorku, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. W spotkaniu w amerykańskiej stolicy w charakterze obserwatora weźmie udział także minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej, która w lutym podpisała traktat akcesyjny z NATO.

Hutchison podkreśliła na spotkaniu z zagranicznymi mediami, że 70 lat istnienia NATO zaowocowało bezprecedensowo długim okresem pokoju i dobrobytu w Europie i Ameryce Północnej.

Chyba nikt nie kwestionuje, że ten parasol bezpieczeństwa zdynamizował nasze gospodarki, ponieważ inwestycje dokonywane są w miejscach, które są uważane za bezpieczne i niezagrożone

 - argumentowała.

Podkreśliła, że źródeł sukcesu NATO – stworzenia i utrzymania jego siły - należy upatrywać w jego zdolności do „rozpoznawania zagrożeń i adaptowania się do nich”.

Amerykańska ambasador zwróciła uwagę, że działalność NATO cieszy się obecnie poparciem zdecydowanej większości społeczeństwa amerykańskiego oraz ustawodawców obu partii reprezentowanych w Kongresie. Jako przykład poparcia amerykańskich polityków dla NATO wskazała, że sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg będzie pierwszym szefem tej międzynarodowej organizacji, który wystąpi podczas połączonych sesji izb Kongresu.

Stoltenberg, który wczoraj został przyjęty w Białym Domu przez prezydenta Donalda Trumpa, wystąpi podczas połączonej sesji Senatu i Izby Reprezentantów w środę. Tego samego dnia sekretarz generalny zostanie przyjęty przez gospodarza obrad, sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo.

Pierwszy dzień obrad ministrów spraw zagranicznych NATO, które tego dnia będą miały głównie ceremonialny charakter, zakończy się przyjęciem z okazji 70. rocznicy powstania Sojuszu. Odbędzie się ono w siedzibie Departamentu Stanu, w audytorium im. Andrew W. Mellona, w tej samej sali, w której 4 kwietnia 1949 roku przedstawiciele 12 państw założycielskich Paktu Północnoatlantyckiego podpisali Traktat Północnoatlantycki. Oryginalny tekst tego dokumentu, przechowywany w Narodowych Archiwach USA, podczas przyjęcia zostanie wystawiony na widok publiczny.