Jak informuje oficjalny portal 10. BKPanc., 1. Kompania czołgów szkolenie poligonowe rozpoczęła w poniedziałek 18 marca . Przez pierwszy tydzień odbywały się zajęcia przygotowujące pododdział do ćwiczenia pod kryptonimem Pantera-19. Czołgiści szkolili się w oparciu o obiekty poligonowe, realizując szereg zadań, w tym m.in. działanie w obronie i natarciu, działanie w rejonie ześrodkowania, czy działanie jako oddział wydzielony. Sobota była dniem przeznaczonym na odtworzenie zdolności bojowej oraz przygotowania sprzętu do zasadniczego ćwiczenia. A już dzień później rozpoczęło się sprawdzenie, kompanii czołgów, które trwało aż do środy. Ponad sześćdziesięciu żołnierzy, czołgi Leopard 2A4, wóz dowodzenia M-113S oraz pojazd ewakuacyjny Bergepanzer spędzały na Pasie Taktycznym czas zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ćwiczenie pod kryptonimem Pantera-19 było ćwiczeniem oceniającym wyszkolenie 1. Kompanii czołgów. Sprawdzenie rozpoczęło się od przeglądu musztry, w pierwszej fazie indywidualnego, a kończąc na przeglądzie musztry ze sprzętem. Po pozytywnym przejściu tego etapu, rozpoczęła się zasadnicza część ćwiczenia.  Żeby jednak dotrzeć do wyznaczonego rejonu kompania musiała pokonać rzekę Kwisę. Przeprawa była kolejnym zdaniem do wykonania. Kompania Leopardów szybko i sprawnie pokonała rzekę. Dla pojazdów, które nie mogły przeprawić się po dnie, przedsięwzięcie to zabezpieczyli żołnierze ze świętoszowskiej kompanii saperów - podaje 10. BKPanc.

Miniony wtorek czołgiści i ich Leopardy spędzili czas na świętoszowskim Pasie Taktycznym. W trakcie działania sprawdzana kompania czołgów została skażona i konieczne było zrealizowanie odkażania pododdziału przez pluton chemiczny 10. Brygady Kawalerii Pancernej. 

Drugoplanowymi ćwiczącymi były dwa inne pododdziały z 1. Batalionu czołgów. Kompania dowodzenia, która zabezpieczała funkcjonowanie Stanowiska Dowodzenia batalionu również otrzymała przez  kilka dni niemało zadań. Kompania logistyczna również zabezpieczała działanie batalionu. Wystawione elementy logistyczne realizowały praktyczne zabezpieczenie dla pododdziałów ćwiczących, w tym przede wszystkim dla 1. Kompanii czołgów - czytamy.

Ćwiczenie pod kryptonimem Pantera-19 była swoistą przepustką przed zbliżającym się wielkimi krokami czerwcowym ćwiczeniem Dragon-19, Wtedy czołgiści na poligonie w Drawsku Pomorskim będą mieli okazję do potwierdzenia wysokiego poziomu wyszkolenia.