Na czterominutowy spot zatytułowany "W obronie rozsądku" składają się fragmenty wypowiedzi prof. Ryszarda Legutki w Parlamencie Europejskim podczas debat na najważniejsze dla Polski tematy.

Przytoczone zostały m.in. słowa europosła, który zarzucił większości frakcji w PE, że kieruje nimi "głębokie uprzedzenie do rządu polskiego i do wszystkiego, co ten rząd reprezentuje"; wytyka, że jedno lub dwa państwa w UE decydują za całą resztę - za 28 jej członków, że w dyskusji o relokacji uchodźców argumenty humanitarne są mieszane z politycznymi, a pluralizm w UE prof. Legutko porównał do forda modelu T: "mogły być wszystkie kolory, pod warunkiem, że był to kolor czarny".

"W UE wszystkie poglądy są dobre, pod warunkiem, że są to poglądy zgodne z ortodoksją UE"

– mówił Legutko na forum PE 13 września 2016 podczas debaty o sytuacji w Polsce w kontekście zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Spot kończy się zapewnieniem: "chętnie współpracujemy i będziemy współpracować w ramach Unii".

- Ale musi być to Unia, która szanuje suwerenne wybory tworzących ją państw. Zagłosujmy i zmieńmy Unię

 - apeluje Legutko.

Ryszard Legutko startuje z drugiego miejsca na liście kandydatów Zjednoczonej Prawicy do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Liderką tej listy jest wicepremier Beata Szydło, z trzeciego miejsca startuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Solidarna Polska).

Prof. Ryszard Legutko jest szefem delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim i przewodniczącym Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wcześniej był senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji 2005-07. Jest profesorem filozofii, specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej, filozofii starożytnej m.in. Platona.