Wolność to szczególne słowo, szczególne pojęcie. Jego treścią jest wartość, która leży w centrum cywilizacji europejskiej, tej wyrosłej z chrześcijaństwa. Która leży w centrum naszej, polskiej kultury. Określa sens naszej historii, która była dążeniem do wolności, walką o wolność, marzeniem o wolności. Ta wartość była pisana nie tylko w księgach, ale także przez czyny setek tysięcy i milionów Polaków, którzy wyznaczali drogę wolności w Polsce, w Europie, w Ameryce. Ta droga wolności, która idzie przez świat, miała swoje różne punkty kulminacyjne. Jednym z tych punktów było to, co rozpoczęło się w Gdańsku prawie 40 lat temu. Powstał ruch Solidarności. Jeden z dwóch największych ruchów społecznych w dziejach świata. Ruch ku wolności!

- mówił Kaczyński.

Jak dodał prezes PiS, nie we wszystkich aspektach możemy jeszcze mówić o wolności. Mówił o tym, że wciąż są ci, którzy tak naprawdę są jej przeciwnikami, choć mówią coś innego.

Wolność w skali globalnej jeszcze ciągle nie zwyciężyła. Wolność nigdy nie jest na zawsze. Są na świecie przeciwnicy i wrogowie wolności. Oni bardzo często o wolności mówią, często o niej krzyczą. Potrzebna jest czujność, bo ci krętacze ciągle działają, także w naszym kraju. Dlatego musimy wiedzieć i uświadamiać sobie, czym wolność jest. Otóż wolność to jest prawo jednostki do swobody, do działania. To wolność różnych grup społecznych. To także święte prawo narodu do własnego, suwerennego państwa. My, Polacy, wiemy, jak ważne jest to prawo. Prawo do tworzenia państwa służy nie tylko narodowi, ale także jednostkom i grupom

- podkreślił.

Szef partii rządzącej podał przykład braku wolności: jest nim bieda. Mówił też o przewidywalności.

Człowiek, który żyje w biedzie, patrzy na biedę swojej rodziny, wolny nie jest. My dobrze o tym pamiętamy, ale wolność ma także jeszcze jeden bardzo ważny warunek. Otóż w życiu społecznym państwa, w którym jest wolność, musi być coś, co określamy, jako przewidywalność. Obywatele muszą wiedzieć, co z czego wynika. To, co z czego wynika, reguluje prawo. To prawo musi być jasne, przejrzyste i równe dla wszystkich

- powiedział Jarosław Kaczyński.

Następnie prezes PiS ogłosił "plus" do programu. Jest nim walka o wolność w internecie, w związku z tzw. ACTA 2, przyjętego także głosami polityków Platformy Obywatelskiej.