Posłowie wysłuchali informacji szefa MSZ Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Po wystąpieniu ministra - którego wysłucha m.in. prezydent Andrzej Duda - zaplanowano debatę do godz. 17:00.

W rozmowie z Niezalezna.pl marszałek Senatu Stanisław Karczewski wskazał, że "przez pana ministra zostało poruszonych bardzo wiele spraw".

Trudno mi się odnieść do najważniejszych, ale według mnie najważniejszą sprawą jest wizerunek Polski i dobra współpraca w ramach UE, a także zwrócenie uwagi przez pana ministra na rosnącą rolę Polski w Europie, na nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, nasze uczestnictwo w NATO i UE

- dodał.

Marszałek Senatu podkreślił, że "dużą wagę przykładamy do ważnych rocznic, którą w mojej ocenie jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej - pokazanie Europie i światu co wydarzyło się 80 lat temu".

Dla mnie, marszałka Senatu, ważne są aspekty dotyczące Polonii. Był pewien deficyt w wypowiedzi pana ministra, który nie uwzględnił olbrzymiej pracy i roli Senatu, ale wspólnie pracujemy i współpraca z Polonią to wielka przyszłość i wielki kapitał dla nas 

- powiedział Stanisław Karczewski.