Jak zaznaczył w homilii kard. Parolin, uczestnicy tej mszy św. chcą przede wszystkim wspólnie dziękować Bogu za 6. rocznicę wyboru papieża Franciszka.

W papieżu Franciszku Pan dał nam pokornego i jednocześnie mocnego przewodnika. Do niego możemy odnieść cechy Pasterza, które pojawiają się w psalmie responsoryjnym. On w istocie nieustannie prowadzi powierzoną mu trzodę, dzieląc z nią życie, czas posuchy, jałowości, ale i krzepiących oaz, trudy drogi jak i umacniające postoje, a jednocześnie staje na przedzie, aby wyznaczyć bezpieczną drogę, drogę nadziei"

- podkreślił.

Zdaniem hierarchy w tym szczególnym okresie historycznym, Kościołem wstrząsa wiele gwałtownych burz od wewnątrz i od zewnątrz.

Znamy je dobrze, tak jak znamy ich negatywne skutki, jakie mają na wiernych i na społeczeństwo. Jednakże, według wymownych słów św. Augustyna, Kościół, choć wzburzany i wstrząsany wydarzeniami historii, nie zawala się, ponieważ opiera się na skale, od której Piotr wywodzi swoje imię. Skałą jest Chrystus, na fundamencie którego także Piotr został wzniesiony

- mówił kard. Parolin.