Premierzy oraz ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczący w obchodach 20. rocznicy wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, w niedzielę biorą udział w spotkaniu z żołnierzami 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej. To część "tygodnia NATO" - obchodów dwudziestolecia członkostwa w Sojuszu.

"Dziś nie wyobrażamy sobie Sojuszu Północnoatlantyckiego bez naszych państw. Jesteśmy solidarni wobec siebie, stanowimy wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo"

- powiedział Błaszczak, który przywitał gości w Wesołej. Dodał, że po 20 latach od przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, kraje te są już doświadczonymi członkami Sojuszu.

Zaznaczył, że miejsce niedzielnego spotkania jest nieprzypadkowe.

"Żołnierze z 1. Brygady Pancernej już niebawem w ramach polskiego kontyngentu w Afganistanie rozpoczną służbę w misji pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest też symbol naszej współpracy, to jest symbol naszej troski o wspólne bezpieczeństwo" - mówił szef MON.

W mijającym tygodniu prezydent Andrzej Duda odwiedził w Orzyszu żołnierzy służących jako siły wysuniętej wzmocnionej obecności na wschodniej flance i Amerykanów rotacyjnie stacjonujących w Polsce. Na tydzień obchodów NATO przypadła także doroczna odprawa kierownictwa MON i kadry dowódczej sił zbrojnych, która z tej okazji odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Polskę odwiedził też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Kulminacją rocznicowych uroczystości będzie spotkanie prezydentów V4 we wtorek w Pradze.

Trzy z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy i Węgry - wstąpiły do NATO 12 marca 1999 r.; Słowacja przystąpiła do Sojuszu w roku 2004.