82-letni polityk dotychczas oficjalnie nie potwierdził tego zamiaru, ale w sobotę APS podała, że wyznaczył on Abdelghaniego Zalane na szefa swojego sztabu wyborczego. Zalane we wtorek zapowiadał, że Buteflika oficjalnie zgłosi swoją kandydaturę w niedzielę, tj. w ostatni dzień przed upływem terminu.

Wczorajsze protesty w wielu miejscach kraju przebiegały w większości pokojowo, ale w stolicy, Algierze, pod wieczór doszło do starć między policja i protestującymi w pobliżu pałacu prezydenckiego; policjanci użyli gazu łzawiącego.

Demonstracje rozpoczęły się przed tygodniem, ale w wczoraj odnotowano największą dotąd frekwencję. Dziś w Algierze panował spokój. Demonstracje na dużą skalę stanowią w Algierii rzadkość ze względu na wszechobecność służb bezpieczeństwa.

Buteflika w 2013 roku doznał udaru mózgu, co wywołało wątpliwości co do jego zdolności do dalszego sprawowania władzy. Mimo to w 2014 roku wystartował w wyborach prezydenckich, zdobywając ponad 81 proc. głosów. Wybory te zostały zbojkotowane przez część opozycji.

Od 2013 roku Buteflika rzadko się pojawia i nie wypowiada się publicznie, porusza się na wózku inwalidzkim