Za stworzenie przeglądu najlepszych historycznych i patriotycznych filmów dokumentalnych oraz za umacnianie środowiska artystów historyków Polski patriotycznej, inteligencji dumnej ze swojej historii. Arkadiusz Gołębiewski tworząc ten festiwal filmów dokumentalnych (...) rozpoczął tworzenie pewnego środowiska, które (...) silne już dzisiaj, może o sobie powiedzieć, że są współtwórcami polskiej niepodległej kultury.

– podkreślił w uzasadnieniu i laudacji prof. Żaryn.

Gołębiewski, odbierając nagrodę, podziękował bliskim i środowisku, w którym zaistniał jego festiwal.

Cieszę się bardzo z tej nagrody. Dodaje mi ona skrzydeł, mówi „Arek, to co robisz ma sens, nie odpuszczaj, dalej rób swoje, szukaj dobrej drogi, żeby ten festiwal zamieniał się w dużą instytucję, która (...) będzie także miejscem edukacji”.

Arkadiusz Gołębiewski to operator, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Urodził się 12 czerwca 1968 r. w Ciechanowie. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego i Realizacji TV łódzkiej PWSFTViT. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, w których zajmuje się głównie tematyką powojennej historii Polski m.in. Dzieci kwatery „Ł”; Kwatera „Ł”; Niepodległy, opowieść o Januszu Krupskim; Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę; „Kawaleria naukowa”.

Obok Gołębiewskiego w tym roku do nagrody nominowani byli: Grzegorz Górny, Wojciech Korkuć, prof. Paweł Skibiński i prof. Maciej Urbanowski.

Nagroda im. Jacka Maziarskiego jest przyznawana corocznie od 2010 r. Przyznaje ją Fundacja Jacka Maziarskiego, której celem jest m.in. działanie na rzecz wysokich etyczno-moralnych standardów w twórczości literackiej i publicystycznej. Laureatami nagrody są m.in. Paweł Zyzak, Jacek i Michał Karnowscy, Ewa Stankiewicz, Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Skowroński.