Instytut Pamięci Narodowej wydał w formie osobnej publikacji dołączonej do najnowszego numeru „Biuletynu IPN” artykuł dr. Tomasza Domańskiego „Korekta obrazu?...”. Jest to pierwsza z zapowiedzianej już z serii recenzji przygotowywanych przez IPN na temat książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski (t. 1-2)” pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego.
 
Do tej pory publikacje takich autorów jak Jan Tomasz Gross czy Jan Grabowski, nie spotykały się z dogłębnymi ocenami i recenzjami. Po raz pierwszy jest takie sprawdzenie książki bardzo dokładne. Mówię o książce pt. „Dalej jest noc”. To historia dziewięciu powiatów i prób opisania, jak Żydzi próbowali się ratować. Było o niej bardzo głośno. Poszliśmy po śladach tych wszystkich autorów. Potrzebowaliśmy dogłębnej kwerendy książki, która ma 1700 stron.
- zwraca uwagę wiceszef IPN.
 
Jednocześnie dr Mateusz Szpytma wskazuje na nieścisłości w tezach Grabowskiego.

Z naszej pracy wynika, że ten obraz powstał w sposób nierzetelny. Mamy tu do czynienia z manipulacjami źródłami. Jest też sugestia, że istniała wówczas polsko-niemiecka administracja. Czekamy na odpowiedź. Mam nadzieję, że nasza 70-stronicowa recenzja spotka się z jakimś odzewem [...].
- mówił na antenie Telewizji Republika dr Szpytma.
 
Z pełną treścią omawianej przez wiceszefa IPN publikacji „Korekta obrazu?...” można zapoznać się TUTAJ.