Jak się dowiadujemy, sekretarz stanu USA podziękował za współpracę w wymiarze przygotowania merytorycznego oraz organizacyjnego warszawskiego Spotkania Ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Omówiono kwestie związane z realizacją ustaleń konferencji w ramach tzw. Procesu Warszawskiego, w tym perspektywę powołania grup roboczych zajmujących się tematami wskazanymi podczas spotkania. Nawiązano też do idei współpracy w ramach Procesu, polskich i amerykańskich instytucji badawczych, ukierunkowanej na wsparcie międzynarodowej debaty w sprawach bliskowschodnich.

-informuje MSZ.

Ponadto z komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podziękował sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela.

Minister Jacek Czaputowicz podziękował także swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela. Zaakcentował fakt odnotowywania wielu głosów międzynarodowych wspierających Polskę w zaistniałej sytuacji. Sekretarz Stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej.

- czytamy w komunikacie MSZ.

W trakcie rozmowy Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA pojawił się również wątek obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził w rozmowie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone przedstawią Polsce konkretne propozycje dotyczące obecności wojskowej.
-informuje MSZ.