Przez miesiąc odbywać się będą koncerty symfoniczne i kameralne oraz recitale na obu brzegach Odry. Po polskiej stronie zaplanowano koncerty m.in. w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Nowej Soli, Słubicach i Rzepinie.

Podziwiać będziemy artystów z Polski, USA, Niemiec, Francji, Rosji, Ukrainy i Białorusi, którzy zaprezentują szeroką gamę muzycznych form, stylów i klimatów w specjalnie dobranym repertuarze. Tegoroczny festiwal Dni Muzyki nad Odrą odbywa się pod symbolicznym hasłem – "Tradycja i Przełom”

– powiedziała Walkowiak.

W piątek w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się recital fortepianowy pt. „Na urodziny F. Chopina” w wykonaniu pianisty Janusza Olejniczaka. Będzie to preludium do uroczystej inauguracji Festiwalu, która nastąpi 2 marca br. w Zielonej Górze a 3 marca we Frankfurcie n. Odrą.

Program i kształt festiwalu powstał w wyniku całorocznej współpracy i dyskusji w ramach Kuratorium, w skład którego wchodzą muzycy i działacze kultury z Zielonej Góry i Frankfurtu nad Odrą

 – powiedział dyr. Filharmonii Zielonogórskiej Czesław Grabowski.

Dodał, że o randze imprezy dla stosunków międzynarodowych i kulturalnych świadczy fakt, że patronat nad nią ze strony polskiej objęli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.