Wspominając postać Jana Olszewskiego, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szrek podkreślił, że zmarły był człowiekiem, który był na tyle odważny żeby powiedzieć "nie" systemowi komunistycznemu w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Później w czasie Solidarności napisał takie słowa, jak jechał do Gdańska w sierpniu 80 roku i na budynkach, na kominach od Tczewa widać było biało-czerwone flagi - że miał wtedy jedno skojarzenie - Powstania Warszawskiego" 

- powiedział szef IPN.

Warszawa, ta sama walka, ta sama sprawa i tej sprawie był wierny przez całe życie. Mamy szczególne zobowiązanie wobec pana premiera Olszewskiego

- dodał Szarek.

Prezes IPN przypomniał, że 4 czerwca 1992 roku rząd premiera Olszewskiego został obalony, dlatego -  jak sam o tym mówił były premier - bo nie chciał on budowy niepodległej Polski na powiązaniu z systemem komunistycznym. Jan Olszewski silnie akcentował, że Polacy muszą mieć wiedzę o tym kto nimi rządzi.

Dzisiaj, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej wiedza o tym systemie jest jawna. Archiwa komunistycznej bezpieki są otwarte, są udostępnione dla dziennikarzy, dla historyków

- wskazał Jarosław Szarek, dodając, że jest to realizacja postulatów, o których realizację walczył premier Jan Olszewski.

Zachęcamy do oglądania wspomnieniowego spotkania:

 

W piątek o godz. 18:00 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego, a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. O godz. 11:00 w sobotę rozpocznie się msza pogrzebowa w Archikatedrze Warszawskiej, następnie między godz. 13:00, a 13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy.