MSZ poinformował, że szef resortu Enzo Moavero Milanesi przyjął trzyosobową delegację z Caracas, w której skład wchodzą przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentu w Wenezueli Francisco Sucre, były burmistrz stolicy Antonio Ledezma oraz przedstawiciel Guaido do spraw pomocy humanitarnej Rodrigo Diamanti.

Ministerstwo spraw wewnętrznych w Rzymie ogłosiło, że w trakcie spotkania szefa MSW, wicepremiera Salviniego z delegacją z Wenezueli rozmawiał on przez telefon z Juanem Guaido. W trakcie tej rozmowy, podano w komunikacie, Salvini "potwierdził twarde stanowisko" wobec prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i "pełne poparcie dla procesu konstytucyjnego w celu jak najszybszego doprowadzenia do wolnych wyborów".

Ponadto włoski wicepremier wyraził przekonanie o potrzebie stania na straży "nietykalności Guaido i jego rodziny w tym delikatnym momencie".

W nocie odnotowano, że strona wenezuelska zapewniła o uznaniu dla ministra Salviniego za okazaną przez niego "bliskość i solidarność" oraz troskę o rozwiązanie kryzysu humanitarnego. Zauważono, że dotyka on również ponad 100 tys. Włochów mieszkających w Wenezueli.

Włochy są jednym z niewielu krajów UE, które nie uznały Guaido jako tymczasowego prezydenta, co tłumaczą chęcią zachowania neutralności i nieingerowania w sprawy wewnętrzne Wenezueli.