Kilka dni wcześniej Guaido powiedział w wywiadzie, że prosi papieża o pomoc w rozwiązaniu obecnego kryzysu w jego kraju.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w skład delegacji reprezentującej Guaido i oczekiwanej w Watykanie wejdzie szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Wenezueli Francisco Sucre, a także przedstawiciel do spraw pomocy humanitarnej Rodrigo Diamanti.

Celem tej misji jest wyjaśnienie rozmówcom planu okresu przejściowego w Wenezueli i przywrócenia demokracji na drodze wyborów. Nie jest jasne, czy przedstawiona zostanie prośba o mediację.

Kardynał Pietro Parolin powiedział włoskiej stacji telewizyjnej Tv2000, że stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec kryzysu w Wenezueli to "pozytywna neutralność".

Również, jak podano nieoficjalnie, być może w poniedziałek delegacja z Caracas zostanie przyjęta przez wicepremiera Włoch, szefa MSW Matteo Salviniego. Guaido w liście do Salviniego, a także do drugiego wicepremiera Luigiego Di Maio i premiera Giuseppe Contego poprosił o przyjęcie jego wysłanników.