Celem pierwszego z ataków, przeprowadzonego w marcu 2015 r., było muzeum Bardo w Tunisie. Zginęły wówczas 22 osoby (21 turystów, w tym troje z Polski, i członek tunezyjskich sił bezpieczeństwa). Nieco ponad trzy miesiące później terroryści zaatakowali hotelową plażę w kurorcie Susa (Sousse) zabijając 38 osób, w tym 30 Brytyjczyków. Do obu zamachów przyznało się ugrupowanie terrorystyczne Państwo Islamskie.

W toczonych równolegle procesach sądzonych było 51 osób - o atak na muzeum oskarżonych było 25 osób (trzy z nich sądzono zaocznie), zaś o atak na plaży 26 (osiem sądzono zaocznie). wszyscy byli oskarżeni pomoc w zorganizowaniu bądź przeprowadzeniu zamachów, gdyż ich bezpośredni sprawcy zostali zabici przez siły bezpieczeństwa.

Ostatecznie w procesie dotyczącym ataku na muzeum Bardo trzy osoby zostały skazane na dożywotnie więzienie, 10 oskarżonych uniewinniono, zaś pozostali dostali wyrok od roku do 16 lat więzienia. W drugim procesie na dożywotnie więzienie skazano cztery osoby, pięć otrzymało wyroki między sześć miesięcy a sześć lat, zaś uniewinniono pozostałe 17.

Oba ataki terrorystyczne - pierwsze na terytorium Tunezji, do których przyznało się Państwo Islamskie - bardzo mocno uderzyło w sektor turystyczny będący kluczowym dla tunezyjskiej gospodarki. Wprowadzony po ataku z czerwca 2015 r. stan wyjątkowy był wielokrotnie przedłużany i nadal obowiązuje