"Tworzenie produktów sieciowych, czyli oferowanie produktów i usług pod jedną marką nie dotyczy już tylko konsorcjów. Możliwość pozyskania dotacji, obok konsorcjum MŚP, otrzyma teraz także pojedynczy przedsiębiorca"

- przypomina w komunikacie resort.

Wyjaśnił, że taki przedsiębiorca "będzie mógł sfinansować z dotacji swój produkt lub usługę, które wejdą w skład już istniejącego lub właśnie tworzonego produktu sieciowego, nawet, jeżeli pozostałe jego elementy nie są objęte wsparciem". Dodano jednocześnie, że "jeżeli o dofinansowanie wystąpi konsorcjum MŚP, otrzyma premię w postaci dodatkowych punktów podczas oceny projektu".

W komunikacie podkreślono, że "zyskają również firmy, których produkt sieciowy obejmuje infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Teraz będą mogły ją włączać w większej skali, bo wsparcie obejmie nowe typy obiektów. Ponadto na tego typu inwestycje można uzyskać wyższy niż do tej pory poziom dofinansowania - aż 80 proc. Zwiększony został też limit finansowania miejsc noclegowych – te koszty mogą stanowić nawet 35 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu" - podkreślił resort.

"Wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak komentując zmiany wprowadzone w tegorocznym konkursie. "Naszym celem jest wzrost poziomu innowacyjnych inwestycji prywatnych, w tym również tych z branży turystycznej w makroregionie Polski Wschodniej, bo w szczególności Bieszczady i Mazury, to idealne miejsce do rozwoju przemysłu czasu wolnego – podkreślił.

Resort rozwoju podał, że kolejnym ułatwieniem jest obniżenie z 7 mln zł do 5 mln zł minimalnego progu kosztów kwalifikowalnych projektu. "To umożliwi realizację także mniejszych inwestycji, szczególnie dla tych firm, które będą starały się o dotację w pojedynkę" - podkreślono.

"Wnioski o dofinansowanie w rundach przyjmować będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od 28 lutego do sierpnia br."

- czytamy w komunikacie.

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Całkowity budżet programu to ponad 8 mld zł.