Szef amerykańskiej dyplomacji - zwracając się do ministrów spraw zagranicznych i innych wysokich rangą urzędników i przedstawicieli ponad 70 państw współpracujących z USA w zwalczaniu bojowników IS w Syrii i Iraku - powiedział, że Państwo Islamskie „nadal pozostaje niebezpiecznym zagrożeniem”.

- Wycofanie się wojsk USA z Syrii to nie jest koniec walki Ameryki. Walka ta będzie nadal toczyć się z waszym udziałem - powiedział Pompeo na konferencji w siedzibie Departamentu Stanu. - Wycofanie wojsk to w istocie zmiana taktyczna, to nie jest zmiana w misji. To po prostu nowy etap w dotychczasowej walce.

- Nasza misja jest niezłomna, ale potrzebujemy waszej pomocy, aby ją zakończyć - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Dzisiejsze spotkanie w Waszyngtonie ministrów spraw zagranicznych międzynarodowej koalicji do walki z IS było pierwszym spotkaniem wysokich rangą przedstawicieli tego gremium, od kiedy prezydent USA Donald Trump, ogłosił wycofanie sił USA z Syrii - zwraca uwagę agencja Reutera. Wśród uczestników spotkania są ministrowie spraw zagranicznych Turcji, Francji, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Maroka, Iraku i Polski.