W niedzielę w Warszawie Biedroń zainaugurował działalność swej partii o nazwie "Wiosna". Zapowiedział m.in. powołanie komisji sprawiedliwości i pojednania do rozliczenia tych, którzy łamali konstytucję, odpartyjnienie spółek skarbu państwa, likwidację Rady Mediów Narodowych, przygotowanie ustawy o jawności i zasadach wynagrodzeń w sektorze publicznych oraz wprowadzenie prawa do aborcji na żądanie do 12. tygodnia, likwidację Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół, renegocjację konkordatu, a także zamknięcie kopalni węgla do 2035 r.

Po konwencji inauguracyjnej mnożą się pytania o to, kto sfinansował tak wielką imprezę. Sam Robert Biedroń w poniedziałek tłumaczył to wpłatami od ludzi i podkreślił, że "w tej sprawie nie ma nic do ukrycia".

To państwo za to zapłaciliście, ale nie ze spółek skarbu państwa, nie z pieniędzy z subwencji, czy dotacji dla partii politycznych, bo takich nie dostajemy. To ludzie wpłacają takie kwoty, które zobaczycie państwo w naszym sprawozdaniu pod koniec roku transparentnie

- tłumaczył.

Potem lider Wiosny wyjaśniał, że pieniądze na finansowanie działalności politycznej posiada ze sprzedaży gadżetów ze sklepu i wpłat na konto swojej fundacji.

Jeśli lider Wiosny nie mijał się z prawdą, mamy do czynienia z łamaniem ustawy o partiach politycznych, za co grozi odpowiedzialność karna

- pisze portal polskieradio24.pl.

Ale dzisiaj narracja znów uległa zmianie. Wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz tłumaczył, że "finansowanie ze sprzedaży gadżetów ze sklepu dotyczyło sytuacji, kiedy nie istniała partia polityczna".

"Ugrupowanie "Kocham Polskę" współpracownicy Biedronia zarejestrowali w czerwcu 2018 roku, a sklep zaczął działać na początku grudnia tego roku. Formalnie partia Wiosna jeszcze nie istnieje. bo nie została zarejestrowana, a więc nadal obowiązuje jej poprzednia nazwa: Kocham Polskę"

- czytamy na stronach portalu PR24.

Jak się jednak okazuje, Biedronia mogą czekać problemy. Działalność sklepu Roberta Biedronia, którego asortyment promuje jego politykę, może być podstawą dla Państwowej Komisji Wyborczej do odrzucenia sprawozdania finansowego partii. Takie naruszenie ustawy - jak zauważa polskieradio24.pl - "byłoby przestępstwem popełnionym zarówno przez dającego - sklep, jak i przyjmującego - partię".

Z ustawy o partiach politycznych wynika, że wcale nie jest konieczny przepływ pieniędzy. W ustawie pojawia się również zapis o "wartościach niepieniężnych", który mogą stanowić podstawę do odrzucenia sprawozdania finansowego.

Art. 38a ustawy o partiach politycznych stanowi o tym, że odrzucenie sprawozdania finansowego następuje m.in. w przypadku "przyjmowania wartości niepieniężnych z naruszeniem przepisów art. 25 [Źródła i warunki finansowania partii politycznej] ust. 4a". 

Polskieradio24.pl przypomina, że tak stało się w przypadku partii KORWiN w 2016 roku. Wówczas PKW informowała, że "sprzedaż gadżetów promujących partię i lidera partii KORWiN była marketingiem politycznym i sposobem dotarcia do potencjalnych wyborców, co świadczyło o tym, że działalność ta miała na celu wspieranie partii".

Był to powód, przez który Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe formacji Janusza Korwin-Mikkego

- czytamy.