Wcześniej podczas mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży w Panamie ogłoszono jedynie, że będzie to Portugalia. Wkrótce po zakończeniu mszy na błoniach świętego Jana Pawła II w Panamie na papieskim profilu na Twitterze opublikowane zostały następujące słowa Franciszka:

Ostatnia msza święta ŚDM 2019 odbyła się dziś w Panamie. W homilii papież powiedział, że nieraz wierzący wolą Boga na odległość: miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza.

„Bowiem Bóg bliski i codzienny, przyjaciel i brat wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa”

- dodał. Wskazywał, że ten konkretny wymiar miłości jest jedną z zasadniczych cech życia chrześcijan. Papież przestrzegał też przed uważaniem młodości za synonim poczekalni dla oczekujących na swój czas. Młodzi ludzie otrzymali też wezwanie, aby walczyli o przestrzeń w życiu dla siebie.

„Możemy mieć wszystko, ale jeśli brakuje nam namiętności miłości, to zabraknie wszystkiego. Niech Pan sprawi, byśmy się zakochali w Jezusie

– dodał.

Na mszy kończącej panamskie spotkanie obecnych było około 700 tysięcy osób, w tym małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W panamskich Światowych Dniach Młodzieży uczestniczyło około 3500 młodych Polaków.