Na Placu Wolności w Poznaniu, gdzie przed stu laty żołnierze Armii Wielkopolskiej ślubowali przed gen. Józefem Dowbor-Muśnickim, naczelnym wodzem powstania wielkopolskiego, zbierze się blisko 900 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, z których 240 złoży przysięgę.

Będą wśród nich przedstawiciele różnych zawodów, od informatyków i pielęgniarek po górników, sportowców, uczniów i nauczycieli; wśród nich będzie nauczyciel, który rozpoczął szkolenie ze swoimi sześcioma uczniami. Przysięgać będą również mistrz świata i Polski w karate oraz medalista Mistrzostw Europy w duathlonie. Po przysiędze grupa rekonstrukcji historycznej przedstawi inscenizację wydarzeń z powstania wielkopolskiego.

Uroczystość odbędzie się również w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie przysięgę złoży ponad 40 żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

WOT od stycznia 2017 roku funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Główne zadania obrony terytorialnej to współdziałanie z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego, działania z zakresu zarządzania kryzysowego oraz propagowanie wychowania patriotycznego.

W WOT mogą służyć kobiety i mężczyźni, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej w całym kraju służy ponad 17,2 tys. osób, w tym 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Według założeń MON do końca bieżącego roku w WOT będzie 26 tys. żołnierzy.