Tegoroczna edycja 12h Slalom Maraton Zakopane rozpoczęła się minutą ciszy w hołdzie dla Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pogrzeb odbył się wczoraj w Bazylice Mariackiej. Andrzej Duda zauważył, że Prezydent Gdańska został zamordowany tydzień temu właśnie podczas koncertu charytatywnego.
 
Myślę, że to nasze dzisiejsze spotkanie, w jakimś sensie będące spotkaniem jego pamięci, ale przede wszystkim takim, które ma na celu pokazać, że my ze świadczenia dobra nie zrezygnujemy, choćby nie wiem jakie przeszkody były rzucane; że zło, przemoc nie zwycięży radości dawania siebie innym

- podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent dziękował wszystkim, że „w ten mroźny poranek” po raz kolejny zechcieli się spotkać się na „tym chwytającym za serce wydarzeniu”. Szczególne podziękowania Andrzej Duda skierował pod adresem Małgorzaty Tiałki-Długosz, za jej działalność na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. - Dziękuję, że dzieli się Pani swoim czasem i talentem nie tylko z tymi młodymi uczestnikami (...), ale także za organizację tego wydarzenia, za zarażanie pomaganiem tych młodych zawodników, którzy przyjeżdżają tu, by poświęcić swój czas i przeżyć radość ze świadczenia dobra innym - podkreślał Andrzej Duda chwilę przed zjazdem inaugurującym tegoroczną imprezę.
 
Celem zakopiańskich zawodów, które odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, jest promocja sportu, integracji i działań charytatywnych. Aby wspierać sportowców z niepełnosprawnością narciarze-zawodowcy próbują pobić Rekord Polski w 12-godzinnym drużynowym slalomie non-stop, a amatorzy - dzieci i dorośli tuż obok walczą o rekord trasy Mini Slalom Maratonu.

Każdy przejazd jest premiowany przez sponsorów wsparciem sportowców z Fundacji Handicap Zakopane. Im więcej przejazdów, tym większa pomoc.