W najnowszej wersji, będącej w służbie francuskich sił zbrojnych, Mistral jest pociskiem obrony powietrznej, wyposażonym w samonaprowadzającą głowicę termolokacyjną z zaawansowanymi możliwościami przetwarzania obrazu, które pozwalają zwalczać z dużej odległości cele mające małą sygnaturę termiczną (takie jak bezzałogowe statki powietrzne, kierowane pociski rakietowe i szybkie łodzie motorowe), jednocześnie mającym doskonałą odporność na działanie zakłóceń.

SIMBAD-RC to zdalnie sterowany morski system obrony powietrznej bardzo bliskiego zasięgu, który zapewnia doskonałe zdolności obrony przeciwko różnorodnym zagrożeniom, od samolotów bojowych przez pociski przeciwskrętowe, aż po niewielkie cele, takie jak bezzałogowe statki powietrzne.

System można łatwo zainstalować na pokładzie okrętu, dzięki czemu małe okręty lub jednostki pomocnicze mogą dysponować rzeczywistymi zdolnościami do samoobrony lub nawet zapewnić wzmocnienie obrony powietrznej innych typów okrętów nawodnych. W każdym zestawie znajdują się dwa gotowe do wystrzelenia pociski Mistral. Zestaw jest kierowany zdalnie, dzięki czemu operator pozostaje ukryty w centrum operacyjnym okrętu, a tym samym zapewniona jest dłuższa gotowość operacyjna w przypadku alarmu bojowego.

MBDA nieustannie robi wszystko, by pomóc siłom zbrojnym w optymalnym wykorzystaniu inwestycji w nasze produkty

- powiedział prezes MBDA Antoine Bouvier.

Prezentacja połączenia zestawu SIMBAD-RC i pocisku Mistral do zwalczania celów powierzchniowych odzwierciedla naszą politykę wzbogacania systemów o dodatkowe możliwości, wykraczające poza pierwotne zastosowanie

- dodał.