O tym występie mówiło się od kilku dni - dziewczęta z zespołu Tulia miały wykonać hymn USA podczas rozgrywek NBA. Grupa dostała specjalne zaproszenie od fundacji Marcina Gortata, organizatora "Polskiej Nocy" w NBA. Dziewczęta, jako pierwszy polski zespół, miały wystąpić w słynnej sali Staples Center w Los Angeles (tej samej, w której rozdawane są nagrody Grammy). Ostatecznie jednak plan się nie powiódł, a Tulia do USA nie pojechała. Powód? Tego w oficjalnym oświadczeniu artystki nie podają, ale najprawdopodobniej chodziło o problem z wyrobieniem wiz. Oświadczenie zespołu można przeczytać niżej:

"Polska Noc" w NBA odbywająca się z inicjatywy koszykarza Marcina Gortata zgromadziła ok. 1500 Polaków - poinformowało PAP Biuro Programu "Niepodległa". Gortat jest wspaniałym ambasadorem Polski i polskiej kultury poza granicami kraju - podkreślił dyrektor Biura "Niepodległa" Jan Kowalski. Polską kulturę przybliżano Amerykanom już po raz ósmy, a po raz pierwszy w Los Angeles. "Polska Noc" w NBA odbyła się przy okazji spotkania Los Angeles Clippers z Orlando Magic, których drużyna Gortata pokonała 106:96. 

Biuro Programu "Niepodległa" podkreśla, że Polish Heritage Night, poświęcona po raz drugi stuleciu odzyskania niepodległości, była "wyjątkowa dla tysięcy gości drużyny Los Angeles Clippers". Poinformowano, że Polacy w Los Angeles ustroili trybuny Staples Center biało-czerwonymi barwami. 

Marcin Gortat jest wspaniałym ambasadorem Polski i polskiej kultury poza granicami kraju. Jego sukces w NBA i jednocześnie silne przywiązanie do polskich korzeni powoduje, że dobrze mówi i troszczy się o promowanie Polski w Stanach Zjednoczonych

– powiedział w Los Angeles Kowalski. 

Mamy nadzieję uda nam się wspólnie zorganizować jeszcze kilka tak spektakularnych wydarzeń

– dodał.

W trakcie meczu m.in. uhonorowano polskich weteranów wojennych. Gortat zaprosił na wydarzenie przedstawicieli świata kultury i sportu, m.in. wokalistkę Edytę Górniak, aktorkę Agnieszkę Włodarczyk, lekkoatletę Konrada Bukowieckiego, boksera Andrzeja Fonfarę. W przerwie spotkania na parkiecie zaprezentowały się cheerleaderki z Gdyni. Wielu kibiców na trybunach Staples Center oglądało mecz w biało-czerwonych szalikach. Konkursy dla publiczności i wyrzucane w trybuny gadżety miały polskie akcenty.

Partnerami wydarzenia byli Konsul Generalny w LA, "Niepodległa" i Polska Fundacja Narodowa. Organizatorem fundacja Marcina Gortata MG13.