Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości - uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować

- podkreśliła na konferencji prasowej przed Sejmem Nowacka.

Wskazała, że Inicjatywa Polska proponuje "szeroką dyskusję" na temat rozdziału Kościoła od państwa. "Szeroką dyskusję, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żeby mieć pewność, że relacje między Kościołem i państwem są zdrowe" - dodała.

Jej zdaniem, Kościół Rzymskokatolicki próbuje ingerować m.in. w życie polityczne. "Nie może tak być - nie ma na to naszej zgody, by (Kościół) pisał ustawy i wpływał na polityków, jak mają procedować prawo" - stwierdziła Nowacka.

Poinformowała, że Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa".

Zobaczyć przemówienia Nowackiej i jej kolegów przyszło zaledwie kilku dziennikarzy, prawie tyle, ile było występujących. Natomiast w tymże czasie pod hasłem „Odnowić oblicze ziemi” przeszedł dziś ulicami Warszawy największy Orszak Trzech Króli. Podobne Orszaki przeszły ulicami 752 miejscowości w kraju i 22 poza granicami.