Ze względu na zapowiadane na sobotę kolejne protesty "żółtych kamizelek" ambasada zwraca uwagę na utrudnienia, jakie mogą występować na francuskich drogach i autostradach.

Zalecamy odpowiednie zaplanowanie podróży, unikanie miejsc protestów i stosowanie się do poleceń władz miejscowych oraz śledzenie komunikatów i informacji w mediach

- podkreśla placówka w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. W samym Paryżu apeluje o unikanie okolic Hotel de Ville, Trocadero i Placu Republiki.

"Żółte kamizelki" to demonstrujący od połowy listopada ruch osób sprzeciwiających się rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z planowanej na 1 stycznia 2019 roku podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, protestujący domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych. Zgłaszają też żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta Emmanuela Macrona. 

Od początku demonstracji w wyniku wypadków w pobliżu organizowanych przez "żółte kamizelki" blokad dróg zginęło 10 osób, a około 1500 odniosło rany, w tym 50 poważne.