Szczegóły ustaw o komornikach i kosztach komorniczych resort sprawiedliwości przedstawił na konferencji prasowej. Minister Ziobro liczy, że po zmianach „ludzie będą mieli poczucie bezpieczeństwa, wtedy, kiedy działa komornik”.
 
Komornik nie będzie już kojarzony z kimś z pogranicza świata przestępczego i działania organów państwa, a będzie kojarzony z organem bardzo potrzebnym, bardzo istotnym, koniecznym dla każdego systemu prawnego i jego sprawnego funkcjonowania.
- zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Jak tłumaczył Ziobro, po wejściu w życie ustaw komornik będzie wykonywał swoje zadania „w należyty sposób, chroniąc przede wszystkim interesy wierzycieli, ale nie będzie temu towarzyszyła cała skala nadużyć i nieprawidłowości”.

W ocenie Ziobry wchodzące od nowego roku przepisy to dobra wiadomość dla Polaków. Przypomniał, że media wielokrotnie informowały o nieprawidłowościach w pracy komorników, np. zajęciu maszyn rolniczych z sąsiedniego gospodarstwa, czy ściągania długu z zasiłku pogrzebowego, albo bezwzględnego ścigania staruszków za dług 11 zł.

Ponadto według resortu sprawiedliwości nowe ustawy o komornikach i opłatach komorniczych w zasadniczy, fundamentalny sposób zmienią sposób działania i nadzór nad komornikiem.

Ziobro na konferencji prasowej poświęconej ustawom o komornikach i kosztach komorniczych podkreślił, że ustawy te "w sposób fundamentalny" zmieniają status komornika, a także uprawnienia nadzorcze i kontrolne Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sądów.

Wprowadzają liczne rozwiązania powodujące, że osoba poddana windykacji będzie traktowana z należytym szacunkiem i podmiotowo, choćby obowiązek nagrywania (czynności egzekucyjnych - przyp. red.).
- dodał minister.

Wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że za sprawą wprowadzonych przepisów, komornik nie będzie już mógł koncentrować się na zysku, "ale przede wszystkim musi widzieć inne wartości, takie jak dobro interesu publicznego, wymiaru sprawiedliwości, jak dobro państwa".

Wśród kluczowych zmian wymienił też profesjonalizację zawodu komornika poprzez wprowadzenie wymogu posiadania wyższego wykształcenia oraz zwiększenie humanitaryzmu egzekucji - m.in. poprzez wprowadzenie katalogu przedmiotów podstawowego użytku, które jej nie podlegają.

Z kolei rzecznik resortu finansów poinformował, że Ministerstwo Finansów wyda niebawem interpretację ogólną w związku z nowymi przepisami, dotyczącymi komorników, w myśl której czynności wykonywane w postępowaniu egzekucyjnym nie będą podlegać opodatkowaniu VAT.

W komunikacie rzecznik resortu finansów Paweł Jurek podkreśla, że „w najbliższym czasie Ministerstwo Finansów wyda interpretacje ogólną przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT działalności komorników sądowych od 1 stycznia 2019 roku”.

Chodzi o stan prawny po wejściu w życie ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych oraz ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.

„Główną tezę interpretacji ogólnej stanowić będzie stwierdzenie, że wykonywane – w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. - przez komorników sądowych czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT”.

- czytamy w komunikacie rzecznika Ministerstwa Finansów.