Żurawina posiada właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i antynowotworowe. O zaletach tej niezwykłej rośliny pisze dietetyk Małgorzata Różańska w książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”
Żurawina jest wieloletnią, zimozieloną, niskopienną krzewinką występującą powszechnie na torfowiskach Europy, Syberii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. 

Owoce żurawiny mają kwaśny smak, dojrzewają jesienią i wtedy są zbierane, ale można zbierać je również po przymrozkach, nawet wczesną wiosną (są odporne na mróz do minus 26°C).

W handlu dostępne są suszone oraz mrożone owoce, sok z żurawiny, jak również cała gama produktów spożywczych z udziałem żurawiny: konfitury, dżemy, herbaty. Stosuje się ją także jako dodatek do sosów, napojów czy jogurtów. Dostępna jest także w postaci suchych ekstraktów z owoców, w kapsułkach bądź tabletkach.

Owoce żurawiny znane są od wieków. Przetwory z żurawiny takie jak konfitury są doskonałym dodatkiem do rożnego rodzaju mięs i pasztetów.

Substancje zawarte w żurawinie mają szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce wielu dolegliwości:
- chorób serca i układu krążenia,
- infekcji dróg moczowych i pęcherza, 
- reumatyzmu, zapaleń śluzówki jamy ustnej,
- przeziębień, 
- choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, 
- chorób zębów, stanów zapalnych dziąseł i próchnicy zębów.

Spożywanie produktów z żurawiny 
Wiele z przetworów żurawinowych (soki, suszona żurawina) zawiera cukier, syrop kukurydziany lub syrop glukozowo-fruktozowy - lepiej  wybierać tylko 100-procentowe soki lub suszoną żurawinę.

Nie jest ustalona jednorazowa oraz dobowa dawka stosowania żurawiny. Najczęściej stosowane jest stężenie 25–35% zawartości czystego soku żurawinowego. Zalecane dawki wahają się od 120 do 960 ml na dobę
w dawkach podzielonych, trzy razy dziennie przy posiłku. Suchy ekstrakt z owoców żurawiny stosowany w postaci kapsułek zaleca się stosować w dawkach od 600 do 1200 mg/dzień, również w dawkach podzielonych dwa lub trzy razy dziennie.

Żurawina jest dobrze tolerowana przez większość dorosłych i dzieci. Nie zanotowano poważnych objawów ubocznych po zastosowaniu wskazanych dawek owoców żurawiny oraz jej przetworów. Jedynie po wypiciu
zbyt dużych ilości soku z żurawiny (tj. 3–4 l dziennie) mogą się pojawić dolegliwości żołądkowe i biegunka. 

Przeciwwskazania
Szczególną ostrożność  powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę). Żurawina może nasilać działanie tych leków, co objawia się samoistnym krwawieniem. Wówczas przed zjedzeniem żurawiny lub przetworów z niej pochodzących oraz wypiciem soku żurawinowego należy skonsultować się z lekarzem.

Przepisy

Dżem z żurawin

Składniki: 1 kg żurawin, 60 dag cukru

Przygotowanie:

Umyć żurawiny i przetrzeć przez sito. Do przecieru dodać cukier, zagotować syrop aż będzie wykazywał oznaki krzepliwości. Gorący dżem nakładać do słoików i szczelnie je pozamykać. Dżem z żurawiny jest doskonałym dodatkiem do potraw z drobiu, mięsa czy wędlin i dlatego można go przygotować, dodając mniej cukru niż podano w przepisie.

Żurawina z kaszą bulgur i pestkami słonecznika

Składniki: 1 szklanka wody, ½ szklanki kaszy bulgur, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, 1 mała cebula, posiekana, ½ szklanki suszonej żurawiny, 1/3 szklanki pestek słonecznika

Przygotowanie:

Ugotować kaszę na sypko (skrócić czas gotowania o 3 minuty). Podprażyć pestki słonecznika. Cebulę drobno posiekać. Rozgrzać olej lub oliwę na patelni i zeszklić posiekaną cebulę. Dodać kaszę, żurawinę i pestki słonecznika. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i podgrzać razem jeszcze około 3 minuty. Przełożyć  do miseczek.