Szefowa brytyjskiego rządu zapowiedziała także stworzenie nowego formatu corocznych konsultacji na poziomie wojska i służb bezpieczeństwa, które mają na celu przeciwdziałanie wrogiej aktywności ze strony Rosji. Obie inicjatywy są jednak na razie dopiero na wstępnym etapie przygotowań, a ich szczegóły będą wypracowywane przez doradców po obu stronach w kolejnych miesiącach.

May zaznaczyła, że dzisiejsze spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim skoncentrowane było głównie na rozwijaniu postanowień podpisanego w ubiegłym roku wspólnego traktatu dotyczącego polityki bezpieczeństwa i obronności. Premierzy obu państw oraz kluczowi ministrowie - m.in. spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony - zdecydowali się także m.in. na nasilenie wspólnych ćwiczeń wojskowych i współpracy morskiej na Morzu Bałtyckim, a także rozwijanie naziemnych systemów obrony powietrznej.

Podczas rozmów w Lancaster House zdecydowano także o rozszerzeniu współpracy służb bezpieczeństwa. Jakie będą ich nowe zadania?

Będą się wymieniały wiedzą ekspercką i informacjami wywiadowczymi, które pozwolą na chronienie naszych obywateli przed grupami zajmującymi się przestępczością zorganizowaną, a także powstrzymywały nielegalne działania pomiędzy krajami

- powiedziała May.

May podkreśliła jednak, że Wielka Brytania i Polska są głęboko zaniepokojone rosyjskimi próbami podważenia międzynarodowego systemu opartego na wspólnych zasadach. Podziękowała też Polsce za wsparcie okazane po marcowej próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala przez agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Polska była w grupie państw sojuszniczych, które w reakcji na atak zdecydowały o wydaleniu z kraju rosyjskich dyplomatów, wobec których istniały podejrzenia, że byli niezgłoszonymi pracownikami służb specjalnych.