Morawiecki: Dbałość o naszych obywateli to nasz obowiązek

Morawiecki wyraził zadowolenie, że brytyjska premier zapewniła, iż Polacy na Wyspach Brytyjskich mogą czuć się spokojnie, bezpiecznie z punktu widzenia swoich przywilejów społecznych, socjalnych czy pod każdym innym względem.

"Nam na tym bardzo zależało, ponieważ jest to rzeczywiście nasz obowiązek, dbałość o naszych obywateli, o ludzi którzy wyjechali z Polski"

- powiedział szef polskiego rządu.

"Cieszę się, że znaleźli oni tutaj swój drugi dom. Aczkolwiek powiedziałem pani premier, że mamy najniższe w naszej historii bezrobocie. Zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju, ale oczywiście szanujemy wszystkie indywidualne decyzje ludzi dotyczące ich drogi życiowej"

- dodał Morawiecki.

Rząd zadbał również o tych Polaków, którzy - mimo Brexitu - zamierzają pozostać na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku gdyby cokolwiek poszło nie tak ws. umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, prawa, przywileje społeczne są zagwarantowane na dotychczasowych zasadach

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wielokrotnie w ciągu ostatniego roku poruszał w rozmowach z szefową brytyjskiego rządu temat praw Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Morawiecki zaznaczył, że temat ten jest uregulowany w umowie o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która została podpisana na szczycie unijnym pod koniec listopada.

"Też jestem wdzięczny pani premier, że w przypadku gdyby cokolwiek poszło nie tak, bo obie strony muszą szykować zawsze ten scenariusz B, jak to sobie mówimy, to w takich okolicznościach również dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, prawa, przywileje społeczne i wszelkie inne prawa są zagwarantowane na dotychczasowych zasadach"

- mówił szef polskiego rządu.

"Można mieć pewność, co do jasności relacji w ramach porządku związanego z prawem ubezpieczeń społecznych i wszelkimi innymi regulacjami brytyjskimi w obu scenariuszach, mamy wszakże nadzieję, że będzie obowiązywało to porozumienie, ta umowa, która została wynegocjowana i przyjęta"

- dodał.

May: Działania Rosji są nie do przyjęcia

W podobnym tonie wypowiadała się brytyjska premier Theresa May. Zadeklarowała ona chęć współpracy z Polską i rządem premiera Mateusza Morawieckiego.

"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również Brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci Brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii. Nasze stosunki są nadal bardzo ważne, chcemy współpracować z Polską"

- powiedziała May na konferencji prasowej.