Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny to czas spędzany w gronie najbliższych. W ferworze przygotowań i rodzinnych spotkań często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Ozdoby i iluminacje świetlne, którymi przystrajamy domy wykorzystują ogromne pokłady energii i obciążają instalację elektryczną. Zatem przedłużacze, wtyczki i światełka powinny być sprawdzone i dobrej jakości. Rzecznik PSP apeluje: "błędy, które są popełniane najczęściej, to to że zapominamy, żeby nie przeciążać instalacji elektrycznej – powinna być sprawdzana przez właścicieli."

Przeciążanie instalacji elektrycznej wiąże się również z dogrzewaniem mieszkań i domów "podgrzewamy mieszkania piecykami, termogrzewczymi urządzeniami gazowymi i elektrycznymi przeciążającymi instalację, co w przypadku zwarcia może być bezpośrednią przyczyną pożaru" - powiedział Frątczak. Urządzenia te nie powinny zostawać bez nadzoru by nie zagrażać zdrowiu i życiu domowników.

Straż pożarna apeluje, by szczególnie pamiętać o wyłączaniu wszelkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu, gdy z niego wychodzimy:

"Wszystkie urządzenia poza lodówką powinny być wyłączane przy wyjściu z domu. Iluminacje, światełka, urządzenia elektryczne wyłączamy, gdy wychodzimy - są bezpieczne tylko wtedy, gdy jesteśmy w domu".

"Pamiętajmy o tym, że wiele elementów w naszym domu może rozprzestrzeniać ogień – używając świec należy sprawować kontrolę, nie stawiać ich na oknach, parapetach i w innych miejscach narażonych na niekontrolowane ruchy powietrza" - przypomina rzecznik Państwowej Straży Pożarnej komentując najczęstsze przyczyny pożarów w okresie świątecznym.

Noc Sylwestrowa niewątpliwie łączy się z pokazami sztucznych ogni, które pomagają pożegnać i przywitać nowy rok w efektowny sposób. Przy używaniu środków pirotechnicznych powinniśmy zachować należyte środki ostrożności. Straż pożarna sugeruje: "najpierw pożegnajmy stary rok, powitajmy nowy, a dopiero wtedy sięgnijmy po lampkę szampana." Paweł Frątczak upomina, by przygotowując pokaz fajerwerków pamiętać, że "zawsze powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi i powinny one mieć stosowne certyfikaty. Nie należy odpalać ich w domu i na balkonach, nigdy nie próbujmy odpalać ponownie, nie powinniśmy ich suszyć w przypadku zmoczenia czy nawet nosić ich w kieszeni".

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zachowanie środków ostrożności nie wymaga czasu i nakładów finansowych, a jedynie rozsądku. Zatem zatroszczmy się o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

St. bryg. Frątczak dodaje: "proszę pamiętać, że na służbie jesteśmy 24 godziny na dobę i zawsze będziemy służyć pomocą."